Historia magistra vitae

Chemie v kosmetice

23. února 2016 v 13:01 |  Zdraví

Paraffinum liquidum

Tak tohle je podle mě to největší zlo, co se schovává v kosmetice. Nejčastěji ho můžete ve složení najít také pod pojmy vazelína, minerální olej, nebo liquid petrolatum. Jeho původ je samozřejmě syntetický, získává se z ropy. Do kosmetiky se přidává za účelem řádného promaštění pleti. Slouží jako náhražka výrazně dražších, kvalitnějších a tělu přirozených rostlinných olejů, které mají zdraví prospěšné vlastnosti. Bohužel se ale jedná o látku, která je našemu tělu naprosto cizí, takže ji naše tělo není vůbec schopno odbourat, navíc tvoří vodotěsnou vrstvu, takže nejde pořádně ani vymýt. Tím může docházet k jeho hromadění v ledvinách, lymfatických uzlinách, nebo játrech. Výrazně podporuje ucpávání pórů, předčasnou tvorbu vrásek (dobrá ironie, vzhledem k tomu, že jej můžete najít i v krémech proti vráskám...), méně čistý parafín může dráždit pokožku a způsobovat tak alergické reakce, zabraňuje "dýchání" pokožky a značně omezuje její přirozené funkce. Osobně mi naprosto nejde do hlavy, že všichni řeší parabeny, které pro naše tělo nejsou až takovým zlem, ale tekutý parafín je velice často opomíjen. Zatím jsem nenarazila na látku, která by měla tak drastické účinky, navíc ještě vzhledem k množství, ve kterém je tato látka v kosmetice obsažena (často na druhém až třetím místě ve složení, hned za vodou).

S tekutým parafínem se můžete například setkat v hutnějších a více promašťujících tělových mlécích, v tělových máslech, ale také v pleťových krémech proti vráskám, v pleťových krémech pro suchou pleť, v některých make-upech apod. Přitom toto není jen záležitostí levnější kosmetiky, člověk by si logicky vyvodil, že když se jedná o levnou náhražku rostlinných olejů, bude se nacházet v kosmetice v nižších cenových kategoriích. To jste ale, milé dámy, vedle. Tekutý parafín obsahují i značky jako Chanel, Estée Lauder a další, jejichž výrobky se pohybují v řádech tisícikorun. Tekutý parafín rovnež obsahuje tolik oblíbený zázračný kelímek od Oriflamu, také ho hojně využívá značka Dermacol. Je zkráta třeba dávat si na tuto látku pozor, pokud vám není úplně ukradené, co na sebe patláte. Navíc jde i o vaše peníze, představte si, jaký asi účinek bude mít krém proti vráskám od Estée Lauder za 1500 Kč, když obsahuje velké množství tekutého parafínu, který tvorbu vrásek podporuje? Řekněme si to narovinu, to už vaší pleti prospěje více i vepřové sádlo ze sámošky za 20 Kč.

Ženy, apeluji na vás, vykašlete se na parabeny a podobné věci a řešte na prvním místě tekutý parafín, parabeny nejsou až tak velké zlo, o tom ale zase v některém z dalších článků. Čtěte si pozorně složení kosmetiky, ať neutrácíte zbytečné peníze za něco, co vám ještě ničí zdraví.

Zdroj: http://worldofnixie.blog.cz/1311/paraffinum-liquidum

Zubní pasty, šampony i krémy. Sdružení poukazuje na možná rizika kosmetiky

Některé krémy, šampony, přípravky po holení a zubní pasty od kosmetických firem jako je L'Oréal či Procter & Gamble mohou obsahovat potenciálně škodlivé látky. Vyplývá to ze studie francouzského sdružení spotřebitelů UFC-Que Choisir.

Sdružení v pondělí zveřejnilo seznam 185 produktů obsahujících látky, které sice nejsou nelegální, ale mohou způsobovat alergie, podráždění nebo poruchy funkce žláz. "Vzhledem k tomu, že vyhovující evropská regulace chybí, chceme zvýšit tlak na výrobce prostřednictvím nákupních zvyklostí spotřebitelů," uvedl podle agentury Reuters Olivier Andrault, který měl studii na starosti.

Studie poukázala mimo jiné na osm značek dětských ubrousků obsahujících fenoxyethanol, což je sloučenina, která by podle sdružení mohla být jedovatá pro krev a játra.

Sdružení výrobců kosmetiky (FEBEA) uvedlo, že produkty péče o krásu a hygienické přípravky na francouzském trhu jsou bezpečné a splňují evropská nařízení.

Společnost L'Oréal uvedla, že všechny její výrobky se pečlivě vyhodnocují, než mohou vstoupit na trh, a jsou vždy zcela v souladu s platnými regulemi.

Společnost Procter & Gamble se ke studii zatím nevyjádřila.

Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/395589-zubni-pasty-sampony-i-kremy-sdruzeni-poukazuje-na-mozna-rizika-kosmetiky.html

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.