Historia magistra vitae

Světová rada míru jednala v Berlíně

5. května 2017 v 16:56 |  Archiv


Světová rada míru jednala v Berlíně

Setkání evropských členských organizací Světové rady míru se uskutečnilo v Berlíně ve dnech 29. a 30. 4. 2017. Setkání se tentokrát zúčastnili zástupci 15 zemí (Belgie, Británie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Irán, Kypr, Německo, Palestina, Portugalsko, Řecko, Sýrie, Švýcarsko, Turecko).

Hostitelskou organizací se stala Německá mírová rada. Hlavním bodem programu byla vzájemná informovanost zástupců zúčastněných organizací o situaci v jednotlivých zemích a pak návrh kampaně proti letošnímu květnovému summitu NATO v Bruselu.

Z diskuse vyplynulo, že lidé si jsou většinově vědomi nebezpečí války. Ukazuje se, že daleko efektivnější je práce mírových organizací, které nejsou vázány na politické strany, ale podporují mírové snahy napříč politickým spektrem.

Součástí jednání, byla též beseda s poslancem německé Die Linke Wolfgangem Gehrckem, který řekl, že hlavním cílem této strany je rozpuštění NATO a vytvoření nového evropského kolektivního bezpečnostního systému za účasti Ruska.

Dále se opět potvrdil rozdíl v pojímání nelegální migrace a vlasteneckých stran. Tradiční západní země jsou pro migraci. Odpůrce migrace považují za rasisty. Vlastenecké strany považují za nebezpečí a jejich přívržence nazývají nacionalisty. Rasismus a nacionalismus považují za největší ohrožení světové míru, spolu s imperialismem a NATO.

Naopak představitelé bývalých socialistických zemí, Itálie a zemí Středního Východu (konkrétně Turecka, Iránu a Sýrie) považují za největší nebezpečí pro mírový vývoj Evropy právě masovou nelegální migraci a ve vlasteneckých stranách naopak vidí politickou sílu, která jediná může zabránit katastrofě.

Za Českou republiku byl přednesen projev jménem Asociace Vojáci proti válce společně s Českým mírovým fórem, v němž zaznělo následující:

"Období regionálních válek již skončilo. Tyto války nepřinesly svým strůjcům kýžený výsledek - tedy potvrzení a upevnění hegemonie USA v dalším vývoji světa. USA sice zůstávají jednou z globálních velmocí, ale ztrácí svůj cíl, který je zakotvený v Bezpečnostní strategii USA - být pánem světa a to i bez ohledu na své spojence.

USA zahájily horké přípravy na válku v minulém roce na summitu NATO ve Varšavě. Naplňování tehdejších závěrů je urychlováno. Východní Evropa a pobaltské státy se stávají jedním obrovským vojenským cvičištěm na zemi i ve vzduchu. Pod různými záminkami je postupně plněn úkol rozmístění mnohonárodních sil NATO. Je vytvářena válečná psychóza a pěstován obraz jediného nepřítele - Ruské federace. Zachránce je rovněž jediný - NATO a USA.

NATO je ale ve slepé uličce a existují pouze dvě možnosti - buď jeho existence, nebo neexistence. Buď je možné postupně nahradit NATO systémem celoevropské bezpečnosti anebo NATO jako takové zrušit a rozpustit, což nevylučuje princip celoevropské bezpečnosti. Ve prospěch celoevropského systému hovoří možnost vytvoření bezpečného geografického prostoru od Atlantiku po Ural. A to s potřebnou mírou sjednocení politického, ekonomického, demografického, energetického, obranného a dopravního potenciálu. Nemůže ale jít o novou formu EU nebo o Evropský superstrát ani o Evropskou armádu. Jde o kolektivní bezpečnost. Budoucí celoevropský bezpečnostní systém pak může být daleko větším konkurentem vojenskému potenciálu mimoevropských mocností a bude tak moci svým významem usilovat i o snížení vojenských potenciálů ve světě.

Proto je nezbytné prosadit změny v celosvětovém systému. Zejména v činnosti OSN, konkrétně v dodržování norem mezinárodního práva. Bez toho vůbec nelze uvažovat o kontinentální bezpečnosti.

Ponechat NATO v současné podobě, zejména v roli garanta bezpečnostního systému Evropy a zejména světa, nebo dokonce připustit jeho další rozšiřování, je však pro zajištění míru nepřijatelné!"

Jiří Bureš, předseda Asociace Vojáci proti vláce

Vladimíra Vítová, předsedkyně Českého mírového fóra


Největší komunální bankrot v historii USA: Zkrachovalo Portoriko

Jeden komentář:

Není důvodu k barevné revoluci, Portoriko již delší dobu patřilo pod správu USA a pod ní též zbankrotovalo. Před nedávnem opakovali na ČT starší Cestománii, a to právě z Portorika, kde naši průvodci pořadem (myslím, že to byla "oblíbená dvojice komiků" Bartoška + Donutil) nám zasvěceně vykládala, jaké štěstí potkalo Portoriko, když ho vzaly USA pod svá křídla. Nejlepší na tom je, že podle vyjádření některých ekonomických prognostiků ze Západu, právě tento bankrot má odstartovat dominový efekt bankrotů na Západě vůbec. Tak v krátké době uvidíme.

Portoriko vyhlásilo platební neschopnost a podalo k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámil to dnes guvernér státu volně přidruženého k USA Ricardo Rossello. Odstartoval tím největší bankrotové řízení v historii amerických samospráv. Portoriko ve formě komunálních dluhopisů dluží věřitelům zhruba 70 miliard dolarů, v přepočtu řádově 1,7 bilionu korun.

Portoriko vyhlásilo bankrot po krachu jednání s věřiteli a poté, co několik velkých věřitelů na stát podalo v úterý žalobu kvůli nesplácení závazků. Bankrotové řízení Portorika se bude řídit zvláštním zákonem, který loni přijal Kongres USA a který upravuje restrukturalizaci veřejného dluhu tohoto státu pod dohledem amerického federálního soudu. Portoriko vzhledem ke svému zvláštnímu postavení v rámci USA nemůže vyhlásit obvyklou formu bankrotu..

Bankrot pod dohledem soudu Portoriku umožní splácet své dluhy s výraznými srážkami bez dohody s věřiteli. Tento postup by ale mohl odradit investory a prodloužit období, kdy ostrov nebude mít přístup na trhy dluhopisů, upozornila agentura Reuters.

"Hodláme chránit své lidi," řekl Rossello novinářům. Poukázal přitom na to, že jedna ze žalob si nárokovala pro věřitele veškeré příjmy portorického ministerstva financí. Dodal ale, že jednání o restrukturalizaci dluhu, s níž by věřitelé souhlasili, vyhlášením bankrotu skončit nemusí a že tento krok může naopak znamenat jejich urychlení.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)

http://www.kurzy.cz/zpravy/422336-nejvetsi-komunalni-bankrot-v-historii

Podle vědců patří sodovka mezi hlavní zdroje hrozeb pro lidstvo

Pochopitelně jde o vědce USA, Ruští vědci by nato nepřišli

Neustálé snižování cen na sodovku a další slazené nápoje patří mezi hlavní zdroje hrozeb zdraví celého lidstva, uvádí vědci v časopise Preventing Chronic Disease.

"Ve všech zemích, které jsme zkoumali, za stejný podíl svých příjmů si dnes člověk může koupit o 71 % více objemu slazených nápojů než v roce 1990. V rozvojových zemích je situace ještě horší. V jejich případě se jedná o 89 % více nápojů než před 27 lety. Lze říci, že zlevnily dvojnásobně," uvádí Jeffrey Drope z Americké společnosti pro výzkum rakoviny v Atlantě (USA).

Lékaři a dietologové jsou poslední roky znepokojeni újmou, kterou lidstvu může způsobit holdování slazeným a syceným nápojům. Před dvěma lety vědci z USA zjistili, že nadměrná konzumace slazených a sycených nápojů každoročně způsobuje smrt přibližně 184 tisícům lidí. Většina úmrtí připadá na země Latinské Ameriky a na samotné Spojené státy.

Jak v minulém roce uvedli vědci z Bostonské univerzity, největší výrobci těchto nápojů investují značné sumy peněz, aby prosadili své zájmy téměř ve stovce zdravotnických organizací v USA, což brání ustanovení vysokých cen pro slazené nápoje nebo omezení jejich prodeje.

Drope se snažil se svými kolegy zjistit, jak se vyvíjela situace s dostupností slazených nápojů během posledních třiceti let v 40 vyspělých ekonomikách a v 42 rozvojových zemích pomocí určení cen nápojů a výše příjmů v roce 1990 a dnes. Pro komparaci vědci sledovali cenový vývoj obyčejné balené vody ve stejných zemích a za stejné období.

Cenová tendence se ukázala být naprosto opačná. Zatímco cena slazených nápojů ve všech zemích klesla, cena balené vody se buď zvýšila, nebo zůstala stejná. V důsledku obyčejná pitná voda se stala dražším a méně dostupným produktem než slazené nápoje.

"Samozřejmě, že z větší části snížení cen je spojeno s hospodářským pokrokem a globalizací, ale důvod, proč k tomu došlo, spočívá v tom, že politici a úředníci neudělali nic, aby regulovali ceny na slazené nápoje. Podle nás nízké ceny na slazené nápoje nevyhnutelně vedou k zvýšení jejich konzumace a budou bránit v boji proti globální epidemii obezity a cukrovky," uzavřeli vědci

°°Velice důležitá informace v předposledním odstavci, kde je zmínka o rozdílu ceny ochucené, to s největší pravděpodobností proto, že do ochucených vod lze nacpat všemožné chemické přípravky, které pří dlouhodobé konzumaci se v organizmu kumulují, následně poškozují zdraví, což u prosté vody nelze. To dle plánu deregulace světoví populace, zrovna tak je napsán i poslední odstavec - PO PRAMENITÉ VODĚ JEŠTĚ NIKDO NEŘIBRAL NA HMOTNOSTI Vladimír Berossos°°

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201705045233164-vedci-sodovka-hlavni-hrozby-lidstvo/

Šachmat Americe: v Arktidě Rusko uteklo o celou generaci

Zatímco Amerika otálí, Rusko vytváří v arktické zóně "obrovskou vojensko-průmyslovou přítomnost" a výrazně v tom předbíhá Spojené státy. Toto prohlášení učinil velitel americké pobřežní stráže Paul Zukunft, píše Foreign Policy. "Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".

"Rusko v Arktidě dokazuje: jsem zde první a všichni ostatní budou se mnou hrát na honěnou po celou generaci, jen aby mě alespoň dohnali", řekl Zukunft a dodal, že "Rusko učinilo strategické prohlášení".

Vezmeme-li například ledoborce, které mohou zajistit přístup k námořním trasám pro obchodní i vojenské lodě, Rusko jich má 40, zatímco USA mají pouze dva, ale pouze jeden z nich je reálně dostupný pro Arktidu, je uvedeno v článku.

A zároveň se vzhledem k ústupu arktických ledů otevírá přístup k bohatým zásobám přírodních zdrojů a země, jako je Rusko a Čína, po nich "chamtivě" pokukují, tvrdí Zukunft. Odhaduje se, že v této oblasti je 30% dosud neprozkoumaných světových zásob plynu, 13% zásob ropy a také nerostných surovin za 1 bilion dolarů.

Pokud se situace na Dálném severu zcela vymkne kontrole USA, získá Rusko výrazný náskok před Amerikou, dělá si starosti Paul Zukunft.

"Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".

Tato slova amerického vojenského činitele rezonují s myšlenkami, o něž se dělí v článku pro New York Daily News dopisovatel Terence Kallen. Podle autora "Rusko v Arktidě nastupuje", rozvinulo tam svá nová vojska, obnovilo staré sovětské vojenské základny a buduje nové. A to "vyvolává neklid ohledně jeho záměrů".

Kreml posiluje svou přítomnost na Dalekém severu a jeho hlavní úkol spočívá v osvojení si velkého množství přírodních zdrojů regionu, trápí se Cullen.

Opravdu, v posledních letech jsou v Arktidě obnovovány vojenské základny a přistávací plochy, které byly opuštěny v 90. letech. V prosinci 2014 Ministerstvo obrany RF za účelem koordinace jednotek v Arktidě vytvořilo na bázi Severní flotily mezivojskové sjednocené strategické velení "Sever". V únoru tohoto roku byla v Arktidě vyzkoušena nová ruská vojenská technika. Prototypy byly testovány na chlad a bylo prověřováno, zda mohou pracovat v drsných podmínkách Dalekého severu.

Na vrcholu znepokojení, které ovládlo Washington v souvislosti s "arktickými plány Ruska", americký ministr obrany James Mattis stihl učinit prohlášení, že USA vypracují strategii reakce na "agresivní akce" Ruska v Arktidě. V čem přesně spočívá "agrese", šéf Pentagonu neupřesnil.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2017/05/sachmat-americe-v-arktide-rusko-uteklo.html 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.