Historia magistra vitae

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte

2. prosince 2017 v 9:24 |  Zdraví

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?


Tiché sexuálně přenosné nemoci. Proč jsou tiché? Prostě protože ani nemusíte vědět, že je máte, nemusí se projevit žádnými symptomy a vy si tak klidně můžete myslet, že jste zcela zdraví. U některých nemocí, jako je lidský papilomavirus (HPV), nemusí být nutně ohroženo zdraví. Není však nic zrádnějšího, nežli HPV, jelikož záleží především na typu papilomaviru. Některé mohou způsobit rakovinu nejen děložního čípku, ale také mužského pohlavního orgánu.

STD nejsou tabu

Často se pro pojem sexuálně přenosných onemocnění používá i v České republice anglická zkratka STD (Sexually Transmitted Disesases). STD jsou takové infekce, které se přenáší z člověka na člověka při vaginálním, análním nebo orálním pohlavním styku. Třebaže se jedná o velmi intimní téma, ve vyspělém světě se nejedná o tabu, jelikož tyto nemoci jsou mezi populací celosvětově velmi rozšířeny. Je proto velmi nepravděpodobné, žijete-li sexuálním životem, že jste se nikdy v životě s STD nesetkali…

…skutečnost je ovšem taková, že…

nějaký typ STD má mnoho lidí, a to i ve vašem okolí a možná ji máte i vy, jen o ní nevíte. U jednoho se totiž projevit může, kdežto u druhého se symptomy prostě neprojeví. To ovšem neznamená, že žádnou STD člověk nemá, může být pouze nevědomým přenašečem, což je ve své podstatě ještě horší. STD mohou být nebezpečné, nicméně dá se na ně otestovat a dobrou zprávou je, že většina STD je snadno léčitelná. Nejzrádnější na tom všem je, že se některým STD prostě nevyhnete, a to ani používáte-li poctivě kondom.

Klíčová fakta

Více než jeden milion lidí denně chytne STD.

Je odhadováno, že každý rok onemocní 357 milionů lidí novou infekcí, přičemž jednou ze čtyř STD jsou chlamýdie, kapavka, syfilis a trichomoniáza.

Více než 500 milionů lidí má v sobě genitální virus herpex simplex.

Více než 290 milionů žen má HPV (human papillomavirus - lidský papilomavirus).

Naprostá většina STD jsou buď zcela bez příznaků, anebo pouze s mírnými projevy, které člověk ani nepovažuje za STD.

Tiché sexuálně přenosné nemoci, které to jsou?

Lidský pailomavirus (HPV)

HPV je zkratka pro lidský papilomavirus, který je běžnou sexuálně přenosnou infekcí. Ve většině případů je HPV neškodné a může odeznít samo, nicméně některé druhy HPV mohou vést až k rakovině nebo genitálním bradavicím. HPV není jen jeden typ, ale existuje jich více jak 100, přičemž 40 druhů se projeví v genitální oblasti - na vulvě, vagíně, děložním čípku, konečníku, penisu či šourku, mohou se objevit i mimo genitální oblast, a to v ústech či v krku. Tyto druhy HPV jsou sexuálně přenosné (jiné typy HPV přenosné sexuálně nejsou, jako jsou klasické bradavice, nikoli ty genitální). Ve své podstatě se dá říci, že téměř každý, kdo měl kdy sexuální styk, má nebo se setkal s HPV virem, nicméně, většina lidí nezaznamená žádné jeho projevy a tudíž netuší, že jsou infikováni.

Co je dobré o HPV ještě vědět:

Dva typy HPV - 6 a 11 - stojí za většinou případů výskytu genitálních bradavic.

Minimálně 12 typů HPV může vést k rakovině, typy 16 a 18 stojí za většinou rakovinových případů. Nejčastěji jsou tyto typy spojovány s rakovinou děložního čípku, ale mohu způsobit i rakovinu vulvy, vagíny, penisu, konečníku, úst či krku.

HPV se patrně nevyhnete, ale můžete se nechat očkovat (třebaže očkování proti HPV je velmi kontroverzním tématem).

Ani pohlavní styk s kondomem není v tomto ohledu 100 % bezpečný, proto je dobré nechat se na HPV testovat.

Nikdy nemůžete obvinit svého současného partnera z toho, že na vás přenesl HPV. HPV jste mohla mít v sobě dlouho, dlouhá léta, přičemž stačí oslabený imunitní systém nebo velký stres, který spustí například výsev genitálních bradavic. Aby došlo k nákaze HPV, stačí pouze jeden jediný nechráněný sexuální styk v životě, třebaže jak jsme si již řekli, ani kondom není 100 % ochranou před HPV.

Herpes

Herpes je virem mezi populací velmi často rozšířeným. Je to prostě ta ošklivá bolestivá zima, která dokáže zkazit každý večírek, na který se tak dlouho dopředu těšíte. Právě protože je bolestivý, víme o něm. To nás upozorní na to, že máme zimu. Jenomže ne u každého zima se projevuje bolestivými boláky. Ve skutečnosti se totiž odhaduje, že až 90 % lidí s herpes simplex 2 netuší, že tento vir vůbec mají. Třebaže herpes může, ale nemusí, být bolestivý a nepříjemný, obvykle nevede k dalším vážnějším zdravotním problémům.

HSV-1 vs. HSV-2

Herpes způsobují dva rozdílné, avšak velmi podobné, viry - herpes simplex typu 1 (HSV-1) a herpes simplex 2 (HSV-2). Herpes se nedá bohužel vyléčit, ale existují přípravky, které mohou příznaky zmírnit anebo snížit pravděpodobnost přenosu na jiného člověka. Zatímco je herpes nejinfekčnější zrovna v době, kdy se projeví právě tím bolákem, herpesem můžete někoho nakazit i v období, kdy žádnou zimu na ústech nebo v genitální oblasti nemáte. Ani kondom není 100 % ochranou proti herpesu, jelikož může snadno sklouznout, nebo vůbec postiženou oblast nezakryje.

Je nějaký rozdíl mezi genitálním a orálním oparem?

Jestliže chytnete HSV-1 nebo HSV-2 a objeví se na genitáliích, jedná se o genitální herpes. Jestliže chytnete HSV-1 nebo HSV-2 a boláky se objeví okolo rtů, jedná se o orální herpes. HSV-1 obvykle způsobuje orální herpes a HSV-2 ten genitální, nicméně je zcela možné, že se oba typy herpesu objeví v jiné oblasti. Například HSV-1 se vám může objevit na genitáliích, jestliže vám někdo s orálním oparem bude poskytovat orální sex. Stejně tak se může HSV-2 objevit v orální oblasti, pokud došlo k orálnímu styku s člověkem nakaženým HSV-2 na genitáliích.

Co je dobré o herpesu ještě vědět:

Herpes je celoživotním problémem, nikdy jej z těla nedostanete.

Více než polovina Američanů má orální herpes a jeden ze šesti Američanů má genitální herpes.

Herpes, bez ohledu na typ viru, se projevuje boláky na vulvě, vagíně, děložním čípku, konečníku, penisu, šourku, vnitřních stehnech, rtech, v krku a může se vyskytnout i v očích.

◾Šíří se kožním kontaktem.

Jestliže se dotknete oparu a neumyjete si poté ruce, můžete tak roznést opar například na ústa, genitálie nebo do očí, stejně tak můžete infikovat někoho, koho se s neumytými rukami dotknete.

Můžete být pouhým přenašečem viru, to znamená, že jej v sobě mít můžete, ale symptomy se na vás neprojevují.

Herpes není nebezpečný, je pouze nepříjemný.

Chlamydie

Chlamydie jsou jednou z nejčastějších sexuálně přenosných nemocí u žen pod 25 let. Přezdívá se jí taktéž "tichá infekce", jelikož se u mnoha nakažených prostě nijak neprojeví. Snadno se chlamydie zamění s kvasinkovou infekcí nebo bakteriální vaginózou, proto je důležité při bolesti, pálení nebo výtoku navštívit gynekologa. Dalšími příznaky chlamydií může být krvácení mezi periodami, bolest břicha či v bedrech a bolest během pohlavního styku. Je odhadováno, že se chlamydiemi ročně nakazí na 3 milionů Američanů většinou ve věku 14 - 24 let. Chlamydie se šíří vaginálním, análním a orálním sexem. Infekci obsahuje jak sperma, tak preejakulační a vaginální tekutiny.

Co je dobré o chlamydiích ještě vědět:

Inkubační doba je 1 - 3 týdny.

Projevy chlamydií: citlivý vřídek na genitálu, výtok, krvácení mezi periodami, bolest břicha nebo v bedrech, zduření mízních uzlin v tříslech, zimnice, horečka, pálení při močení, nateklá a bolestivá varlata, bolest kloubů

Chlamydie mohou negativně ovlivnit plodnost a u těhotných žen způsobit potrat.

Mohou infikovat penis, vagínu, děložní čípek, konečník, oči při mnutí očí infikovanými rukami či hrdlo.

Chlamydie jsou bakteriální infekcí a dají se snadno vyléčit antibiotiky, ale jestliže se nezačnou léčit ihned, do budoucna se mohou z neléčených chlamydií vyvinout vážné zdravotní komplikace.

Chlamydie se nešíří běžným kontaktem, takže je nemůžete chytnout sdílením nápojů, jídla, polibkem, objetím, držením za ruce, kašláním, kýcháním nebo sezením na stejné toaletě.

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

Vagina. Většina mužů ji má spojenou pouze s pohlavním stykem a mnoho žen o všech funkcích tohoto orgánu vlastně ani pořádně neví. Seznamte se s ženskou vaginou neboli pochvou. Jaká je ideální velikost penisu pro vaginu? Jak vypadá panenská blána a jaké jsou všechny funkce tohoto ženského orgánu? Přinášíme vám deset zásadních věcí, které byste měla vědět o ženské pochvě.

1. Co všechno tvoří vaginu?

Na začátku se nachází poševní vchod, který je lemován slizniční řasou, která se označuje jako panenská blána. Poševní stěna je tvořena ze dvou vrstev hladkého svalstva. Pochva je zakončena takzvanou poševní klenbou, do níž vyčnívá poševní čípek. Zadní poševní klenba je hlubší než klenba přední. Délka pochvy od poševního vchodu do přední klenby je asi 10 cm, zadní poševní stěna pak měří maximálně 12 cm. Na přední stěně poševní se nachází shluk drobných žlázek, které jsou podobné s mikroskopickými žlázami mužské předstojné žlázy: prostaty. Vývody těchto žlázek ústí do močové roury a vylučují sekret biochemicky podobný s mužským prostatickým sekretem. Produkce tohoto sekretu mimo jiné také může způsobovat "mokrý orgasmus", u ženy to je orgasmus spojený s výstřikem této tekutiny z močové trubice.

2. Jaké jsou hlavní funkce vaginy?

Při pohlavním styku přijímá penis, prochází tudy dítě při porodu a slouží k odtoku menstruace. Jednou z důležitých zprostředkovaných funkcí je pak zabránění vstupu infekce do vnitřních pohlavních orgánů pomocí samočistícího mechanismu poševního prostředí. Ve vagině se také nachází oblasti, které jsou pro vaginálně vzrušivé ženy velmi dráždivé, díky jejich sexuálnímu dráždění mnohé z nich prožívají orgasmus.

3. Kdy přichází žena o panenskou blánu?

Panenská blána může mít z anatomického pohledu mnoho podob, je kruhovitá, poloměsíčitá, perforovaná. I její prostupnost je značně individuální, většinou bývá po špičku prstu, někdy ale i pro celý prst. Tento otvor slouží k odtoku menstruační krve. Dívky většinou ztrácí panenství při proniknutí penisu do vaginy, ale k jejímu protržení může dojít i jiným způsobem, například při masturbaci nebo při sportu. Také používání tamponů ji může postupně roztahovat či dokonce odstranit zcela.

4. Jaká je ideální velikost penisu pro vaginu?

Vagina je elastická, a proto lze jen stěží určit přesnou, ideální velikost penisu. Někteří sexuologové tvrdí, že pro vaginálně vzrušivé ženy může v extrémním případě k vyvrcholení stačit penis o velikosti 4 cm, protože právě dolní třetina vaginy je nejvíce vzrušivá. Objektivně však lze říci, že průměrná velikost penisu (12,55 v erekci) by měla stačit k uspokojení vaginálně vzrušivé ženy. Téměř 70 procent žen ovšem ke svému vyvrcholení nepotřebuje penis žádný, protože jsou vzrušivé klitoriálně. Velikost penisu pak může mít pro ženu spíše psychologický význam než funkční.

5. Proč se vagina zvlhčuje?

Přirozené zvlhčení vaginy slouží k její ochraně. Za normálních okolností je pochva osídlena mikroflórou, ve které převládají bacily mléčného kvašení, díky dalším chemickým reakcím dochází ke zkvašení na kyselinu mléčnou, čímž se udržuje kyselé prostředí pH 4, které je nepříznivé pro růst patogenních mikroorganismů. Tím je zajištěn samočistící mechanismus poševního prostředí. Používání nevhodných mýdel a přílišná intimní hygiena tak může paradoxně vést k rozvoji bakteriální a kvasinkové infekce. Dnes se již běžně prodávají nejrůznější laktobacily vhodné pro podporu poševní mikroflóry, nejčastěji v podobě tablet. Používejte speciální gely a mýdla určená pro intimní hygienu. Pokud se jdete koupat do veřejného bazénu, používejte tampón, abyste se před případnou nákazou co nejlépe chránila. Nezapomeňte však tampon po koupání vyndat!

6. Jak se dokáže vagina zvětšit?

Pochva se může zvětšit dvakrát, až třikrát. Nejvíce se zvětšuje při porodu, což pro vaginu představuje největší zátěž. Proto se ostatně přistupuje k nastřižení hráze. Po porodu se vagina většiny žen vrátí téměř do původního stavu.

7. Co se děje s vaginou při orgasmu?

V momentě, kdy se žena vzruší, se začne pochva intenzivně prokrvovat a vlhnout. Při sexuálním vzrušení se pochva takzvaně naklápí a čípek se posunuje níž do poševní klenby, čímž se usnadňuje početí. Vagina se může zvlhčovat také vlivem ženského pohlavního hormonu při vzrušení, proto, aby při souloži penis snadněji pronikal dovnitř. Během orgasmu se může pochva začít stahovat a pulsovat.

8. Jak by se měla žena starat o vaginu?

Díky kyselému prostředí ve vagině není nutná výrazná péče o ni. Lékaři obvykle doporučují jen dodržování hygienických zásad při pohlavním styku. Důležité je také nenarušení kyselého prostředí, čemuž zabrání používání prostředků k tělesné očistě určených právě pro intimní partie, jak již bylo řečeno. Obecně pak lze doporučit při snížené lubrikaci použití intimních gelů, které zabrání zbytečnému a nepříjemnému tření a eventuálnímu poranění poševní sliznice.

9. Vagina a kvasinková infekce

Nejčastější problémy vycházejí z narušení kyselého prostředí infekcí, která je buď bakteriálního či kvasinkového původu. S kvasinkovou infekcí pochvy se za život setkala skoro každá žena. Jde o typické úmorné svědění, pálení, nepříjemné výtoky a často dlouhodobá a opakující se léčba. Nepříjemné napadení invazivními kvasinkami se vyskytuje hlavně při výkyvech bakteriální rovnováhy ve vagině. V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Pokud je narušeno, může se zde přemnožit kvasinka candida albicans. Tento druh kvasinky se běžně vyskytuje v ústech a ve střevech, u některých žen je přirozený i v pochvě.

Riziko kvasinkové infekce nastává například při užívání širokospektrých antibiotik, která zabíjejí i pro tělo příznivé bakterie v pochvě. Poševní prostředí je tak přístupné pro infekce zvenčí. Další častá příčina poševních infekcí je oslabení imunity nebo hormonální změny (těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo spermicidů). Nejběžnější důvody kvasinkových infekcí jsou ale daleko prostší. Uvádí se vliv například příliš parfemovaných hygienických prostředků nebo dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí (například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých materiálů.

Kvasinková infekce se může šířit také pohlavním stykem. Odsud plynou také její časté recidivy (opakované vracení se), protože u mužů se většinou neprojeví. Stojí pak za zvážení léčba obou sexuálních partnerů.Kromě vyvarování se parfémovaných mýdel, tamponů a toaletních papírů je nevhodné setrvávání po dlouhou dobu ve vlhkém prostředí. Zejména mokré plavky je lepší hned převléci a také se řádně usušit. Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ, zabrání se tak přenosu z asymptomatického (bez příznaků) partnera. Celkově pozitivně pak na prevenci kandidózy, stejně jako na prevenci jiných pohlavně přenosných chorob, působí omezení počtu sexuálních partnerů.

Lékař odebere stěr z poševní sliznice ke kultivaci, kde se zjistí přesný druh kvasinkové infekce, a umožní se tak cílenější léčba. Ta trvá okolo jednoho týdne. Aplikují se lokální léčiva ve formě čípků, mastí, výplachů, gelů nebo globulí. Jsou to povětšinou antimykotika. Alternativou je tzv. systémová léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale centrálně. Tímto způsobem je také léčen sexuální partner v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.

10. Vagina a bakteriální infekci

Vzniká v důsledku nadměrného bujení patogenních baktérií v pochvě. Přesná příčina nadměrného bujení choroboplodných bakterií není známá. Charakteristický je zápach rybiny v okolí vaginy, který může být intenzivnější po pohlavním styku a řidší, šedobílý výtok z pochvy. Vzácněji se objevují takové příznaky jako je pálení při močení nebo svědění vaginy a vulvy. Léčba je obvykle založená na zmírňování příznaků. Nejčastěji používanou terapií jsou antibiotika nebo chemoterapeutika aplikovaná perorálně nebo poševně. U většiny žen je tato léčba účinná, může však vyvolat nežádoucí důsledky.

Důležité je především používat preventivně volně prodejné prostředky, které udržují patřičné pH a bakteriální rovnováhu v pochvě.Problém může představovat bakteriální infekce v těhotenství. V některých případech může zvýšit riziko výskytu komplikací, např. předčasného porodu nebo potratu. Pokud jste těhotné a pozorujete u sebe příznaky spojené s bakteriální infekcí pochvy, obraťte se na lékaře! Během těhotenství lékař provádí preventivní stěr z pochvy. Pokud laboratoř potvrdí bakteriální infekci, tato informace je zvýrazněna na těhotenské průkazce, zejména pokud je v pochvě přítomen Streptococus aglacitae. Během porodu jsou nasazena antibiotika, aby se novorozenec nenakazil infekcí během průchodu pochvou. V minulosti to mělo za následek např. zápal plic u novorozenců. V současnosti se to již nestává právě díky aplikaci antibiotik během porodu. Vzhledem k tomu, že až třetina žen má Streptococ aglacitae v pochvě přítomný, jsou zcela nevhodné domácí porody, při kterých se antibiotika preventivně nepodávají.

Zdroj: https://www.womanonly.cz/vagina-10-veci-ktere-byste-mely-vedet/

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mila mila | E-mail | 1. října 2018 v 1:08 | Reagovat

Nevím jen to, proč někteří lidé považují za těžké uvěřit, že existuje lék pro HERPES SIMPLEX, trpěl jsem s přítelem z posledních 4 let s přítelem, ale dnes jsem šťastný, že jsem z toho vyléčil pomoc bylinné medicíny Dr. Diba, který mi poslal velký léčitel. procházel jsem internet hledáním pomoci, když jsem narazil na svědectví sdílená lidmi o tom, jak doktor DIBA vyléčil z herpesviru různých typů, byl jsem tolik,
léčbě, ale po čtyřech letech genitálního herpesu paina Dr Diba mi usmála se svým bylinným lékem. dneska jsem tak šťastná, že tam máme někoho, jako je tento skvělý léčitel, takže moji lidé tam se laskavě spojili s tímto skvělým léčitelem
e-mailová adresa: drsagbo6088@gmail.com. pane, ponechejte svou dobrou práci, protože tam jsou lidé, kteří potřebují vaše léčení. můžete mu zavolat, nebo co je jeho číslo +2347019642881.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.