Historia magistra vitae

Historie se vždy opakuje

9. ledna 2018 v 23:59 |  Zdraví

Skutečný rozsah americké války proti teroru je šokující!

Nation:

Podle mapy, vyvinuté týmem amerických vědců projektu Costs of War, válka proti terorismu, vedená USA, nyní pokrývá 76 zemí, nebo téměř 40% plochy zeměkoule.

Uvedl to The Nation v článku původně opublikovaném na tomdispatch.com. Současně, jak zdůrazňuje autor článku, počet teroristických skupin na světě nadále roste a americká armáda plánuje stále nové vojenské operace.

Dnes jsou americké protiteroristické síly v mnohem více zemích, než si myslíte, napsal americký novinář Tom Engelhardt. Jeho článek, původně publikovaný na osobním webu novináře tomdispatch.com, publikuje The Nation.

Při analýze výsledků války proti terorismu, kterou začaly Spojené státy v roce 2001 v jedné zemi, Afghanistanu, autor uvádí a bije na poplach, že dnes, v éře Trumpa, není nejen blíže k zakončení, ale rozrostla se do obrovských rozměrů. Současně se počet teroristických skupin na světě stále zvyšuje. Pouze v Afghánistánu od roku 2001, kdy byla země téměř úplně kontrolována Talibanem, se počet teroristických skupin zvýšil na 20.

V rámci projektu Costs of War ("Náklady na válku") poprvé zveřejnily týmy vědců z Brown univerzity USA mapu americké války proti teroru v letech 2015-2017. Mapa umožňuje uvidět úplný obraz protiteroristických válek Washingtonu ve světě: jejich rozdělení, rozmístění amerických sil, mise trénující protiteroristické jednotky, základny USA, údery dronů a další nálety, stejně jako početní americkou vojenskou přítomnost.

"Jediný pohled na mapu vám řekne, že válka proti teroru, stále složitější série vzájemně propojených konfliktů, je dnes převážně globálním jevem. Táhne se od Filipín přes Střední Asii, na Střední východ, ze severní Afriky hluboko do západní Afriky, kde se naposledy byli v Nigérii zabiti čtyři "zelení barety", kteří se dostali do pasti," poznamenal autor.

Neméně nepříznivý je seznam zemí, které do jisté míry zasáhla válka proti teroru. "V současné době projekt Costs of War označuje nejméně 76 zemí, tj. 39% planety, zapojených do tohoto globálního konfliktu," poukazuje článek. Patří mezi ně nejen země jako Afghánistán, Sýrie, Jemen, Somálsko a Libye, kde se americké nálety "staly normou" a americká armáda se přímo nebo nepřímo podílí na boji. "Jsou to také země, kde američtí vojenští poradci cvičí místních vojáky ale také i milice taktice protiteroristických operací, jakož i země, ve kterých existují vojenské základny, které jsou rozhodující pro tyto množící se konflikty. A jak jasně ukazuje mapa, tyto kategorie se často protínají," vysvětluje novinář.

"Během této doby se velká města sezměnila na hromady trosek, desítky milionů lidí bylo donuceno opustit své domovy, miliony uprchlíků i nadále překračují hranice, narušují mír všech nových území, teroristické organizace se staly značkami ve velkých částech planety, a náš americký svět se stále militarizuje," poukázal autor.

V této souvislosti není překvapující, že tato válka "požírá dolary daňových poplatníků v míře, která se vymyká představivosti země, jejíž infrastruktura se očividně hroutí," zdůraznil Tom Engelhardt. Podle další studie projektu Costs of War dosáhly celkové náklady na války proti teroru již "astronomických" 5,6 bilionu dolarů. Jak připomíná autor, samotný prezident Spojených států Donald Trump nedávno uvedl ještě větší částku - 7 bilionů dolarů. Podle prognóz výzkumných pracovníků pokud se k zahraničnímu dluhu připočte pouze výplata úroků z úvěrů na vojenské potřeby, tak do poloviny století se zvýší o více než 7,9 bilionů dolarů. Rozpočet Pentagonu v prvním roce prezidentství Trumpa byl "ohromující" 700 miliard dolarů.

Podle autora tato válka "musí být vnímána jako nový druh nekonečné globální války".

Současně válka proti teroru narostla do takových rozměrů "prakticky bez vážné debaty v zemi o jejích nákladech a výsledcích". To autor vysvětluje samotnou povahou války, v níž nejsou jasně vyznačeny fronty, útoky a ústupy, stejně jako ztrátou zájmu ze strany veřejnosti vůči "nekonečné sérii válek a konfliktů, k nimž dochází pod označením "války proti teroru".

Zdroj: https://www.thenation.com/article/a-new-map-shows-the-alarming-spread-of-the-us-war-on-terror/

Válečná romance pod psa

Patrick Ungermann

9. 1. 2018 Vojenský odborník nedávno přesvědčoval poslaneckou sněmovnu našeho parlamentu o tom, že ve válce už jsme. Sám jsem si všiml, že cokoli, co odkazuje na blížící se vojenský výbuch napětí po sedmdesáti třech letech míru, je dost čtené, vyhledávané. Dobrá, začtěte se, prosím, do pohledu zevnitř.

Představte si vy, kteří jste tak silní, že se jiným nebojíte klást nesplnitelné podmínky a vzápětí útočíte nejpokročilejšími zbraněmi, že se vám děje to, co vašim nerovnocenným protivníkům. Před­stavte si, že většina světa dá vaši zemi do klatby, že od vás pes nevezme kůrku, že k vám neproudí zboží a vaše nenachází cestu ven.

Když už se vpravíte do nou­zového režimu hospodářskými sankcemi stižené země, obsadí část vašeho vzdušného prostoru vetřelecké slídící letouny a po dobu jedenácti let bombardují pří­městské průmyslové zóny, silnice, železnice, mosty, budovy civilní správy, kasárna, radary, pozem­ní obranu a sklady potravin. A představte si vesmírné sateli­ty neomylně studující vaši zra­nitelnost. A pak je tu úder, invaze strojů, s nimiž těžko měříte síly. Pálíte hořlaviny ve snaze vytvořit kouřovou clonu. Proti zvláštním jednotkám v civilu stavíte zvláštní jednotky v civilu. Snažíte se využít změn počasí, a to už je dobrá polovina z vašich obranných opatření nazývána válečnými zločiny. Už se nechcete dívat na žádný válečný film, protože vám nervy škubou celým poblázněným tělem a nikde žádné útočiště. Ve sklepích nebo za okny oblepenými izolepou proti vypadávání skla sice najdete úkryt před otevřeným palebným prostorem na ulici, ne ale před výbuchem, který vám vezme svět vaší místnosti do drtivých spárů a vaším životem mrští proti směsici prachu, laseru a třaskaviny. Představte si, že jste už všechno udělali: křičeli do ochraptění, spolykali pláč, vy­zvraceli se, zahořeli horečkou a zimnicí, otloukli si vzteklým zoufalstvím tělo a teď už nehty zaryté v dlaních necítíte. Vaše blízké, krčící se v téže místnosti, neobjímáte, jelikož je nevnímáte. A televize přestala vysílat právě uprostřed pořadu, který vám dával návod jak žít v nejbližších hodinách, a sděloval, odkud a kam se žene nebezpečí. Světla světlic a hřmění za žaluziemi uzavře poslední lék proti úzkosti, mdloba.

Nijak vás nezajímá to, co zajímá celé zahraničí sledující vaši porážku. Vy jste se přistihli při úprku popelem zbořenišť, zpod jejichž kusů trčí výpovědi o zmařených životech. Vy jste se přistihli při výhledu na souhru vojáků v nebi a vojáků na zemi a těch vojáků, kteří připlouvají po obou mořích. Nikdy jste nerozuměli jejich představám o světovém řádu, jejich zvyky a zákony vám byly strašlivě cizí a teď je tu máte. Odečítají z vašeho pocitu sdíle­ných hodnot území za územím se záměrem "věnovat" vám své pořádky, svou nadvládu, zapojit vás do svých světových zájmů. Marně se snažíte vzpomenout, kdo vás chrání. Je pravda, že vaši generalitu a vládu pobily řízené střely? Je pravda, že se vaše generalita a vláda zapletla s nepřáteli do dohody, ze které na poslední chvíli sešlo, nebo vás někdo prodal? Co je pravda? Trestají vás ty bomby nebo na vás páchají zločin? V rádiu v opu­štěném voze napůl sjetém z vo­zovky se praví, že na vás nikdo neútočí, poněvadž útoky patří vaší mocenské špičce, zatímco vy, obyčejní lidé, nejste stíhaní, ale osvobozovaní. Vás se má týkat obnova země a vítěznou koalicí vypracovaný plán na její blahobyt, na nějž vám vydělá vaše nerostné bohatství. Vám však za pevně zamhouřenýma očima rostou obrazy sídlišť se strženými zdmi, s vodopádem výkřiků po každém novém zásahu a se stehy ba­terkového světla tam, kde už se dokřičelo. Ani nevíte, kam vás nohy nesou. Nesou vás do lávových polí. Když bylo dobře, mívali jste v knihovničce podobiznu předka, který s tisícovým vojskem potíral v lávových polích padesát Modoků, kteří tu půl roku vzdorovali, aby nemuseli do rezervací. Dnes je vás v lá­vových polích na tisíc. Hlava na hlavě vykukují hlavy z jeskyní, z průlin a ze strží. Lidé mají ke strachu a k revolveru stejně blíz­ko. Teď, když už nezápasíte o přežití, se vám přitížilo. To se vám vrací schopnost přemýšlet. Proboha, měli jste rodinu! Napadlo vás to až nyní. To nevadí, že třikrát denně nejíte, že se nemyjete, že není záchod s toaletním papírem a s rozečtenou knihou. Že máte mokrý, mastný a děravý oděv a bláto v očích, na kterých postrádá­te brýle. A ať si vládne, k čertu, kdo chce! Ale Měli jste tam rodinu. Oni jediní vás měli rádi. A vy je. Jste k ne­vydržení živí. Jste bez budoucnosti. Z vašeho laskavého srdce se stala pouhá pumpa na krev.

Představte si to, vy, silní a útočící. Vy, kdo nevěříte, že v každém zbrklém kroku vpřed bývají skryté dva kroky zpátky. Namítnete, že dějiny se na žádném kdyby, nezakládají, a jistě je to pravda. Ale vzestup, pýcha a pád, to jsou boží mlýny a ani jim nemá cenu namítat, čemu byste se vyhnuli, kdybyste tehdy a tehdy nespáchali to a to.

http://www.novarepublika.cz/2018/01/valecna-romance-pod-psa_9.html

Nálepku "konspirační teoretici" vymyslela v roce 1967 CIA, aby mohla útočit na každého, kdo zpochybňuje "oficiální" povídačku

V dubnu 1967 se svět změnil. Toho roku sepsala CIA explozivní oběžník. V tomto oběžníku byl obecně vznesen termín "konspirační teorie" … a hádejte kdo … ještě navíc doporučoval tyto metody diskreditace čehokoliv označkovaného jako takováto "teorie".

Tento oběžník byl označen jako "psych". To znamená, že šlo o "psychologické operace" čili čisté dezinformace. Navíc byl označen i určením pro "CS" jednotky, tj. pro "skrytě působící služby" (Clandestine Services).

Tento oběžník roku 1976 byl zveřejněn v New York Times v důsledku Zákona o svobodném přístupu k informacím.

Redakční poznámka: V 60. letech, byla hlavní "konspirační teorií" a i tím, kvůli čemu sám termín konspirační teorie vznikl, teorie o spiknutí k zavraždění prezidenta Kennedyho. Oběžník se také zřetelně zabývá hlavně touto teorií a jejími rozpory se zprávou Komise.

Z plného znění oběžníku:

Cílem tohoto oběžníku je poskytnout materiál k vyvracení a diskreditování tvrzení konspiračních teoretiků tak, aby se utlumilo šíření takovýchto tvrzení v dalších zemích. Podkladové informace se dodávají jak v utajené sekci, tak v četných neutajených přílohách.

3. Aktivita. Nedoporučujeme iniciovat diskuse o konspiračních teoriích, pokud se to už samo někde neděje. Když ale taková diskuse už probíhá, je žádoucí to řešit:

a. Prodiskutujte problém takovéto publicity se spřátelenými kontakty z řad elit (zvláště s politiky a s redaktory) s poukazem na oficiální vyšetřování odpovídající události provedené tak poctivě, jak je jen lidsky možné, z něhož vzejde obvinění kritiků, že nemají žádné seriózní podklady, a závěr, že jakákoliv další spekulativní diskuse už jen hraje do karet nepřátelům. Poukazujte také, že část těch konspiračních povídaček je zjevně vytvářena … propagandisty. Naléhejte na ně, aby využili svého vlivu k odrazování od nepodložených a nezodpovědných spekulací.

b. Nasaďte na to propagandistické agenty a vyvracejte takovéto útoky kritiků. K těmto účelům je zvláště vhodné vést evidence s přehledy a charakteristikami takových článků. Neutajené dodatky k takovýmto směrnicím by měly poskytovat užitečné podkladové materiály k předání takovýmto agentům. Abychom je přehráli, tak bychom měli všude tam, kde to lze uplatnit, poukazovat, že kritici (I) jsou do své teorie zamilování už před tím, než narazí na jakýkoliv doklad o ní, (II) jsou na ní politicky zainteresovaní, (III) jsou na ní finančně zainteresovaní, (IV) postupují ve svém zkoumání uspěchaně a nepřesně, nebo (V) jsou do svých vlastních teorií bláznivě zamilovaní

4. Jak v soukromých, tak v mediálních diskusích buď nikoliv zaměřených na nějakého konkrétního pisatele, nebo útočících na publikace, které by teprve ještě mohly vyjít, se může hodit následující argument:

a. Neobjevil se žádný nový důkaz, který by Komise ještě neuvážila.

b. Kritici obvykle přeceňují určité konkrétní položky a ignorují jiné. Mají sklony klást větší důraz na vzpomínky jednotlivých svědků (které jsou méně spolehlivé a více se už odchylující a tudíž se v nich kritici mají čeho chytat)…

c. Konspirace dosahující obrovského měřítka často naznačují, že ve Spojených státech to není nemožné skrývat, zvláště když informátoři o tom mohou čekat, že se jim to velice vyplatí, atd.

d. Kritici často propadnou určité formě intelektuální pýchy: vytáhnou nějakou teorii a zamilují se do ní; rovněž se také Komisi posmívají, protože ta na základě paušálních rozhodnutí tak či onak ne vždy zodpověděla všechny otázky.

f. Co se týče obvinění, že zpráva Komise byla nedbalou prací, když se objevila tři měsíce po původně plánované uzávěrce. To je ale do velké míry tím, že Komise se pokoušela urychlit svou zprávu, což bylo převážně kvůli nátlaku vyvolávanému nezodpovědnými spekulacemi, které se už objevovaly, a které v některých případech pocházely od těch samých kritiků, kteří odmítají přiznat vlastní chyby, a ti teď vznáší novou kritiku.

g. Taková vágní obvinění jako ta, že "více než deset lidí záhadně zahynulo", se dají vždy vysvětlit nějakým přirozeným způsobem

5. Kde je to možné, tak vyvracejte spekulace poskytováním odkazů na Zprávu komise samotnou. Na zahraniční čtenáře s otevřenou myslí by pořád ještě mohla udělat dojem pečlivost, důkladnost, objektivita a rychlost, s jakou Komise pracovala. Také by se mohly vydávat odkazy na další knihy, aby se přidalo na závažnosti její výpovědi, když zpětné kontroly v samotné zprávě, které tam najdou, jsou daleko profesionálnější prací, než to, s čím přichází kritici.

Tady jsou určité snímky z tohoto oběžníku


Nespouští to u vás nějaký poplach? Ne? No, ti samí lidé pak v roce 2017 vynalezli termín "falešné zprávy", a to z přesně těch samých důvodů.

Historie se vždy opakuje

Zdroj: http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11862-nalepka-konspiracni-teoretici-vymyslela-cia

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.