Historia magistra vitae

Nový americký projekt v Sýrii: až za hranice chápání

6. ledna 2018 v 8:36 |  Nezařazené

KTERAK SLUNÍČKÁŘKA PŘIŠLA KE KULTURNÍMU OBOHACENÍ

Seznamte se se sluníčkářkou, která má tělo velryby a mozek mouchy. Zpracovaná Sorosova mládež aneb má se oběť cítit jako viník?

Ukrajina plánovala vyhodit do vzduchu ruský plynovod do Evropy!

Kyjev v letech 2014-2015 plánoval vyhodit do vzduchu ruský plynovod do Evropy přes území Ukrajiny.

Oznámil to náměstek ministra pro otázky dočasně obsazených území a vnitřně vysídlených osob Jurij Grymčak ve vysílání kyjevského televizního kanálu Zik.

"Myslíte si, že jsme neměli plány vyhodit do povětří systém plynovodu z naší strany? Říkal jsem vám o státních plánech," uvedl.

Podle náměstka ministra je toto plynové zařízení jedním ze zadržujících faktorů ozbrojeného konfliktu v Donbasu.

Grymčak dodal, že dnes Rusko "dělá všechno", aby vybudovalo plynovod, aby "obešlo Ukrajinu".

Ukrajinský činitel zřejmě měl na mysli "Nord Stream - 2". Ukrajina, stejně jako Spojené státy, se postavily proti výstavbě potrubí, které by mělo být umístěno vedle již stávajícího "Nord Streamu". Kyjev se bojí ztráty příjmů z tranzitu ruského modrého paliva a Washington má ambiciózní plány na vývoz zkapalněného zemního plynu do Evropy.

Ovšem přiznání ukrajinského náměstka ministra staví do poněkud jiného světla skutečnost, že se nyní Rusko snaží obejít s novým plynovodem do Evropy právě Ukrajinu. Ta je s pomajdanovskou vládou tím skutečným rizikem pro Evropu.

Projekt v hodnotě 9,5 miliard eur představuje výstavbu dvou linek plynovodu z pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Celková kapacita má dosáhnout 55 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Zdroj: http://zik.ua/tv/video/132593

Pravá uprchlická krize ještě nezačala. To nejhorší Evropu teprve čeká

V roce 2015 zažila Evropa nejhorší migrační krizi od dob druhé světové války, k pobřežním státům kontinentu dorazil více než milion uprchlíků. Lidé utíkali před válkou v Sýrii, Iráku nebo Afghánistánu, své domovy ale opouštěli i kvůli chudobě, suchu a nepříznivým podnebním podmínkám.

Všichni se do Evropy nevejdou, bylo jasné už od začátku, přesto principy humanity musí být dodržovány, zní od začátku z Bruselu. Kvůli tomu vznikly fondy, do kterých se dávaly miliardy eur s nadějí, že peníze udrží uprchlíky mimo evropské břehy, ale zároveň jim zajistí důstojný život. S tím se však EU v případě Libye pořádně zmýlila, migrantů se do Evropy skutečně dostalo méně, ti uvěznění na březích severní Afriky jsou na tom však mnohem hůře.

I přestože letos do Evropy dorazilo mnohem méně migrantů, Evropské státy stále bojují s tím, jak se postarat o ty, co dorazili již před dvěma lety. To původně zapůsobilo vznik uprchlických kvót, které se však letos ukázaly být jako naprosto neúčinné. Nejenže státy střední a východní Evropy kvóty odmítají, ale ani západní Evropa si nepřerozdělila požadovaný počet azylantů, jak měla původně v plánu.

Kvóty nakonec nečekalo ani prodloužení, i když Evropský soud v září jasně odmítl požadavky České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska na jejich zrušení. Němečtí političtí lídři doporučili bývalým zemím Sovětského bloku, aby rozhodnutí soudu přijaly a pustily k sobě uprchlíky, jinak je čekají sankce. Slovensko nakonec částečně ustoupilo, za to Maďarsko se za svým rozhodnutím postavilo ještě s větším odhodláním.

Maďarský premiér Viktor Orbán patří k nejvýraznějším politikům, kteří se staví proti uprchlické vlně. Dlouhodobě tvrdí, že kvóty porušují suverenitu jeho země a způsobí ztrátu národní identity. Kritikové ho vidí hlavně jako populistu, ve svém snažení však není sám. Zahraniční média si podobné rétoriky všímají i u českého prezidenta Miloše Zemana, ten se nechal dokonce slyšet, že přijetím uprchlíků přijde země o ženskou krásu - kvůli muslimům se budou totiž muset zahalit od hlavy k patě.

Uprchlická krize letos naplno ukázala, kam až daleko se dostala evropská pravice. V Německu slavila po volbách Alternativa pro Německo, výrazně se pravice prosadila v Nizozemí, v Rakousku se pravicová strana dostala až do koaliční vlády, v České republice měla úspěch strana SPD Tomio Okamury, který hlásí nulovou toleranci nezákonné migrace. Během voleb v Itálii příští rok se také očekává velký úspěch pravicových stran.

Evropa si zatím nedokázala poradit s nynějšími uprchlíky, přitom vyhlídky do budoucna jsou mnohem temnější. Na začátku roku 2017 varoval prezident Evropského parlamentu Antonio Tajani před tím, že ta pravá uprchlická krize ještě nezačala. V následujícím desetiletí do Unie přijde dalších 30 milionů lidí, kteří se budou chtít schovat před nelítostnými klimatickými změnami.

To by byl pro kontinent naprostá katastrofa s ohlédnutím k tomu, že už nynější milion uprchlíků činí v některých zemích potíže se vzdělávacím, zdravotním a sociálním systémem. Letos se při tom do popředí dostala i vážná otázka evropské identity. Průzkum společnosti Pew totiž ukázal, že i kdyby se migrace zastavila, počet muslimů v Evropě vzroste do roku 2050 až trojnásobně.

Zdroj: http://moneymag.cz/aktuality/9086-prava-uprchlicka-krize-jeste-nezacala-to-nejhorsi-evropu-teprve-ceka

Nový americký projekt v Sýrii: až za hranice chápání

"Jsem naživu. Jídlo prakticky žádné. Jak se odtud dostat, nevím. Přišli Američané a hovořili s každým z tábora - nabízeli vstup do strany Ar-Rai a boj proti Asadovi. Za to slibovali jídlo a dobré životní podmínky. Souhlasili jen jednotlivci."

Také několik dalších zpráv bylo věnováno formování nové pseudopolitické skupiny či strany. Alíja psal, že američtí vojáci byli v šoku z toho, že vyhladovělí lidé nebyli ochotni vyjít ven s transparenty - vždyť jim přece slíbili jak zlepšení životních podmínek, tak dokonce solidní finanční odměny.

V dané situaci nerozumím tomu, s čím počítají američtí "političtí technologové". Nejdříve desítky tisíc lidí trápí hladem, s jejich mlčenlivým souhlasem jimi cvičení ozbrojenci znásilňují a týrají uprchlíky. A teď těm samým nešťastným lidem navrhují, aby podporovali jimi vytvářenou politickou organizaci a provolávali její název?

A tak se ptám: Kam se dívá to nechvalně proslulé "mezinárodní společenství" a Organizace spojených národů? Je naléhavě nutné zachránit desítky tisíc lidí umírajících hladem na hranici s Jordánskem. Ty nezajímá politika, potřebují potraviny, léky, odbornou lékařskou pomoc a teplé ošacení.

Více zdroj: http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2701-novy-americky-projekt-v-syrii-az-za-hranice-chapani

Nejsme děti

Veronika Sušová-Salminen se zamýšlí nad tím, jak moc je "kavárenská" kritika české společnosti opakováním starých mýtů o Západě a co o ní prozrazují její slepá místa či mezery mlčení.

Nejsme malé děti! Pamatujete si to heslo, kterým se dělníci v pražské ČKD v roce 1989 postavili proti marazmatickému režimu jedné státostrany? Přesto dnes lidé jako například Jiří Pehe, který patří celé roky k českým "opinion makerům", píše, že Češi se chovají jako zakomplexovaní teenageři, kteří se bouří proti svým úspěšným (západním) rodičům a propadají vlastní podprůměrnosti.

Krásnější paternalistickou metaforu a potvrzení teze o dětech postkomunismu z knihy chorvatského filosofa Borise Budena o transformační infantilizaci (zdětinštění) středovýchodní Evropy najít ani nešlo

Je to zajímavé. Po skoro třiceti letech transformování se, "návratu do Evropy" a postulovanému patření na Západ, zjišťuje nejen pan Pehe, že národ (kromě kavárny či elity) těchto met nedosáhl. Chtělo by se ptát, co se tedy tři dekády dělo s českou společností, že je na tom tak bídně? Neumí jazyky, není západní a propadá se do (pod)průměrnosti. Kde se stala chyba a kdo za to vlastně může? Vždyť ty obzory byly tak světlé? Kolik stran se jimi popsalo v českém mainstreamu? Kolik slov padlo? Jak tento stav ex post facto souvisí - nikoliv jenom se staršímu dějinami a s komunismem, jak se pan Pehe snaží naznačit - ale také právě s posledními skoro (bez jednoho roku) třemi dekádami českého transformačního vývoje?

Na tomhle národním mrskačství či společenské pseudokritice, postrádající často empatii v časech, kdy je nastavování zrcadel tak důležité, je fascinující podřízenost, se kterou se staví k onomu mýtickému Západu. Je to prodlužování života mýtu, který se dávno rozpadl. Je to mýtus, ve který už intelektuálně nevěří ani na samotném Západě. Jenže to - zdá se - "pražské kavárně" v jejím světodějném kosmopolitismu ještě nedošlo.

Vedle mezery v otevřenějším hodnocení posledních třech desítek let, na jejichž konci "lid zklamal" a "elita zůstala sama" v průběhu tržní "cesty do Evropy", je snad ještě zajímavější další mezera. Aspoň veřejný a mediální diskurz hlavního proudu je v českém případě absolutně necitelný k rozdělení moci, k tomu, kdo má ve světě moc, jakou moc má, jak ji praktikuje a co to znamená. Není divu, když skoro tři desítky let je pojem, na vzorovém Západě "úspěšných rodičů" normální, jakým je politická ekonomie tabuizován. Prý za to může VUML. Místo politické ekonomie máme prostě dobro a zlo. A podle toho to nejen vypadá, ale i dopadá

Zatímco například v Latinské Americe za poslední tři až čtyři desítky let vyrostla svébytná a zajímavá kritika Západu, která se snažila a stále snaží hledat alternativy k západní a tím také domácí! Hegemonii, a aspoň částečně přešla s různými úspěchy do tamější politiky, tak v Česku čtete většinou texty, které si stěžují na to, že nemáme respekt k západním rodičům, kteří na nás prý tak štědře a nezištně podporují v našem dospívání

V Latinské Americe se psalo před desítkami let o "teorii závislosti" (Frank) a o "otevřených žilách Latinské Ameriky" (Galeano), v anglosaském kontextu se zpochybnily bílé mytologie Západu (R. Young), "evropský zázrak" a celé eurocentrické vypravování o výjimečnosti a sebestřednosti západní Evropy (Hobson, Amin, Said, Blaut, Wallerstein, Mignolo, Grosfuegel, Castro-Gómez ad.).

V českém kontextu se vesměs popírá dokonce i to, že nejsme Západ, ale jen jeho okraj či periférie západní Evropy, místo, které ambivalentně přechází z východního okraje Západu v západní okraj Východu (a dokazuje zkratkovitost a šablonovitost obou těchto kulturních metafor). Být (semi)periférie je trauma, a nikoliv nástroj k přemýšlení, ke kritice (a to samozřejmě i té domácí kritice zacílené dovnitř) a k další emancipaci. Není hledáním alternativ, ani aspoň nějakou snahou o to uchopit věci a problémy z jiného či "našeho" pohledu. Nemáme chtít nic víc než dobře opakovat, co nám na Západě předepsali.Máme být oddanou kopii Západu, která je Západem jenom prostřednictvím nápodoby. Jenže maska padá. Kopie není stejná jako originál: nevypadá stejně, nechutná stejně a přes nánosy make-upu a retuše vypadává z role.

Pochopitelně, že pak následuje další "zklamání" z toho, že kavárenské "protějšky" v podobě dnešních politických podnikatelů se strachem neumí vymyslet nic jiného, než se uzavírat do ulity, vylévat dítě i s vaničkou (k čemuž řadím laciné výroky o Czexitech, nebo paušální odmítání všeho západního jako "dekadence", které obsahově zejí prázdnotou) a podrážděně trucovat ve stylu troškovské komedie Slunce, seno a erotika No, tak tu žijeme v h… (zde).

Ke své hrůze tak takzvaná kavárna prostě znovu a znovu zjišťuje, že Češi "tam dole" neutekli svým dějinám a že periferní místo (či provincialismus, jak píše J. Pehe) je nám intuitivně bližší košilí, než je ten kabát z pozlátek, slibů a iluzí. Není to krásná košile, někde je potrhaná a nemá zrovna ten nejnovější střih podle světové módy. Někde je zalátaná, někde se jí trhá knoflík a jinde chybí. A sakra potřebuje opravit podle měnícího se kalendáře, který opravdu neukazuje na rok 1918, kdy byl euroatlantický Západ na vrcholu svojí moci a autority. Místo toho se kavárenská energie věnuje pozlátkovému kabátu z dovozu a vypravování o neposlušných "dětech"(či nedospělých "teenagerech"), kterým ten její kabát z masek prostě nepadne. Čím pak to je?

Zdroj: http://casopisargument.cz/2018/01/04/nejsme-deti/

Bývalý kongresman o americké ekonomice: Tato bublina nutně praskne

Americké hospodářství očekává "náhlý kolaps", prohlásil v rozhovoru pro RT bývalý člen Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu za stát Texas Ron Paul.

Nehledě na tvrzení Donalda Trumpa o znatelném ekonomickém růstu situace v zemi zdaleka není růžová, uvedl bývalý kongresman. Podle Paula "značná část obyvatel Ameriky na tom není zrovna nejlépe".

"Rozvoj a dostatečný počet pracovních míst v zemi závisí pouze na velikosti dluhu. Lidé si mohou žít docela dobře, když si mohou půjčit v bance. Dříve nebo později však bude úvěrový limit vyčerpán," řekl politik.

Podle něj se USA "mohou zadlužovat a utrácet obrovské peníze", neboť dolar je "světová rezervní měna." Přitom Paul podotkl, že posledních osm let je americké hospodářství ve stavu recese. Bývalý kongresman vysvětlil, že americké hospodářství představuje "obrovskou bublinu", která "nutně praskne".

"Očekává nás náhlý kolaps podobný tomu, který zastihl sovětský systém. Samozřejmě že se naše země nerozpadne na jednotlivé státy, ale jsem si jist, že nedokážeme nadále být globálním impériem," shrnul Ron Paul.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201801046548361-byvaly-kongresmen-americka-ekonomika-bublina-prasknout/

Venezuela spustí ropou podloženou krypto-měnu, která může skoncovat závislosti na Rothschildy kontrolovaném MMF

Prezident Nicolas Maduro řekl, že spustí krypto-měnu konkurující dolaru, která tak skoncuje se závislostí jeho země na Rothschildy kontrolovaném MMF.

I přes skepsi expertů na krypto-měny, kteří si nemyslí, že by Venezuela měla podložení k jejímu rozběhu, řekl ministr komunikací Jorge Rodriguez, že k první petro-nabídce dojde do několika dnů.

"Zahajovací podložení pro tuto krypto-měnu bude tvořit Tábor jedna bloku Ayacucho," řekl Rodriguez reportérům, čímž mluvil o části jižního Pásu Orinoca ve Venezuele.

"Ten obsahuje 5 342 miliard certifikovaných barelů ropy. Takže mluvíme o podložení 267 miliardami $," řekl Rodriguez s dodatkem, že to odlišuje, tohle petro od ostatních krypto-měn jako je Bitcoin.

Těžaři jsou už nachystaní, řekl, aniž by poskytl další podrobnosti. Krypto-měny uživatelé získávají tím, že počítače pověřující složitými matematickými výpočty v procesu známém jako těžba.

Krypto-měny jsou decentralizované a jejich úspěch závisí na transparentnosti, jasných pravidlech a rovném zacházení se všem zúčastněnými. Venezuela o tomto petro, neuvedla zatím žádné podrobnosti.

Vláda zjevně doufá, že petro, jí vynahradí kolaps venezuelské měny - na černém trhu o 97 procent oproti americkému dolaru za jeden rok - a tuto zemi izoluje od amerického dolaru a Washingtonu.

Rodriguez rovněž doufá, že petro, použije jako součást mechanismu placení mezinárodních poskytovatelů, z nichž mnozí přestali Venezuelu zásobovat vzhledem k její neschopnosti splácet své dluhy.

S tím jak ve Venezuele 30 milionů lidí trpí nedostatkem zboží, pádivě rostoucími cenami a čtvrtým rokem recese, tak Maduro už dlouhodobě obviňuje americkou vládu, že proti nim vede "ekonomickou válku". Kritici však tvrdí, že za ekonomický zlořád ve Venezuele může nekompetentní politika.

Ve čtvrtek Maduro, obviňoval USA z nátlaku na Portugalsko, aby zablokovalo dovoz vepřového, což ve Venezuele vedlo k jeho nedostatku na Vánoce.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na Madurovu vládu uvalila různé politické a finanční sankce, kdy její vedoucí představitele obviňuje z porušování práv a z korupce.

"Pak bude fyzicky nemožné, aby centra finanční diktatury světa proti této iniciativě intervenovala," řekl Rodriguez s poukazem na portugalský příklad.

"To nám umožní překonat jakoukoliv finanční blokádu."

Krypto-měny globálně uchvátily pozornost světa zčásti kvůli pozoruhodnému vzestupu ceny Bitcoinu, který udělal z mnohých počátečních investorů milionáře, kdy někteří z nich jsou ve Venezuele, kde využívají Bitcoin a další krypto-měny, aby se ochránili před přísnou kontrolou směnárenství, na kterou ekonomové tu krizi svádí.

Putin rozběhl "krypto-rubl", aby omezil spiknutí globálního centrálního bankovnictví

Zdroj: https://www.cnbc.com/2017/12/29/venezuela-oil-backed-cryptocurrency-to-launch-in-days.html

Putin rozběhl "krypto-rubl", aby omezil spiknutí globálního centrálního bankovnictví

Ruský prezident Vladimir Putin rozběhl realizaci národní krypto-měny zvané "krypto-rubl" se zřejmým záměrem dále v Rusku omezit účinnost spiknutí globálního centrálního bankovnictví.

Podle Financial Times řekl na schůzi vlády prezidentův ekonomický poradce Sergej Glazěv, že krypto-měny by mohly posloužit jako "užitečný nástroj" k vyhýbání se Západním ekonomickým sankcím a působení bankovních kartelů.

Tento poradce poukazoval, že krypto-rubl by byl ekvivalentem rublu, ale s tím, že jeho oběh by byl "určitým způsobem omezený" a Kremlu by umožňoval sledovat jeho pohyby.

Putin věří, že krypto-měny mají moc podvrátit systém centrálního bankovnictví kontrolovaný kartelem Rothschildů a přetvořit finanční prostředí ve prospěch jednotlivců.

Zatím však není jasné, zda bude tuto krypto-měnu vydávat Ruská centrální banka.

Coindesk hlásí: https://www.coindesk.com/putin-investigating-cryptorouble-as-way-to-avoid-western-sanctions/?utm_content=buffera7c6e&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Předtím prezident činitelům svého kabinetu nařídil, aby vytvořili rámec k zavedení a regulování digitálních měn v Rusku, což byl krok, který byl přijat v létě po jeho schůzce se zakladatelem krypto-měny ethereum.

V říjnu 2017 Putin dále poskytl mandát pro nové regulace týkající se krypto-měn včetně registrace těžařů a uplatnění bezpečnostních zákonů pro zahajovací nabídky coinů (ICO).

Ruský ministr financí Anton Siluanov v září 2017 oznámil, že jeho ministerstvo zavede do konce roku 2017 regulaci používání kryptoměn. Zakazovat krypto-měny "by nemělo smysl", protože ty jsou stejně už "realitou," řekl.

Zdroj: http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11828-putin-krypto-rubl-oemzeni-globalni-bankovnictvi

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.