Historia magistra vitae

Přichází novodobá inkvizice a Dánsko dalo nečakane zákonom absolútny Stop Prijímaniu nových migrantov

6. ledna 2018 v 18:43 |  Nezařazené

Zájmy USA nejsou opravdu evropskými prioritami

Rex Tillerson, který se chystá na evropské turné, představil ve svém projevu ve středisku Wilson ve Washingtonu politické priority USA vůči Evropě. Tyto priority však neodpovídají evropským prioritám.

Rex Tillerson, americký ministr zahraničí

Hlavním tématem byla jednota Evropy a USA proti Rusku. Tillerson se zmínil o dalších 1,4 miliardách dolarů, které chce USA vyčlenit na Evropskou, zastrašování iniciativu (EDI) ještě z Obamovy éry, určenou k vybudování důvěry mezi evropskými sousedy Ruska tím, že jim USA pomohou s obranou v případě útoku. EDI také zahrnuje vojenskou pomoc ve výši 150 milionů dolarů pro Ukrajinu.

Rusko však není hlavním politickým problémem západoevropských států. Ruská vojenská hrozba během letošních voleb v Nizozemsku, Francii, Rakousku nebo Německu se nezvýšila. A je snadné, aby evropský politik, který sleduje rozmanitost ruské politiky - jak to například dělají němečtí sociální demokraté - aby si nevšiml nepřesností v tom, co Tillerson řekl o Rusku.

"Minské sankce zůstanou v platnosti, dokud Rusko nerozhodne o činnostech, které je vyvolaly," řekl ministr. Ale v minských dohodách není zmínka o protiruských sankcích, které by nutily Rusko zastavit boje na Donbasu. Sankce byly uvaleny na základě přidružení Krymu k Rusku a sestřelení malajsijského letadla. USA se nezúčastnily vyjednávánío dvou minských dohodách a Tillerson má jen mlhavé představy o jejich obsahu.

"Ukrajinská krize také jasně ukázala, jak lze energetické suroviny využít v politickém boji," uvedl Tillerson, ačkoli od začátku krize vzrostly ruské vývozy zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Tillersonovy poznámky budou považovány nešťastné pro vývozce zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy.

"Evropští politici už dlouho tvrdí, že USA sledují svůj sobecký zájem a snaží se zablokovat stavby ruských plynovodů, jako je Nord Stream 2 a TurkStream. Tillerson se přímo zmínil o tom, že USA "prosazují" další vývozy LNG do Evropy, aby zajistily, že žádná země mimo Evropskou energetickou unii nemůže využívat své zdroje nebo své postavení na globálním trhu s energií, aby nevyděsily jiné národy."

Ačkoli tato rétorika je vítaná v Polsku a pobaltských státech, tak západní evropské státy mají větší zájem o dosažení svých energetických cílů než o geopolitické zásobování plynem. Ve střednědobém horizontu to vyžaduje přechod z uhlí na plyn v elektrárnách. Západoevropské státy chtějí také platit nižší ceny, a v tom se Rusko nedávno osvědčilo a US LNG nemůže konkurovat. USA však nezajímají jen plány o čisté energii, o tom se ale Tillerson nezmínil.

Hlavním domácím politickým problémem pro Evropu není Rusko - je to přistěhovalectví a související otázky se stabilitou na Blízkém východě a v Africe. Tillerson zde nebyl schopen mnoho nabídnout. Uvedl, že EU dostane 9,5 miliardy euro (11,25 miliardy dolarů), když se Evropská unie zaváže k humanitárnímu úsilí od počátku syrské války.

Tillerson ukázal, že zájem USA o pomoc při potírání bezprostředních hrozeb, jimž čelí Evropa, jako je terorismus a hromadná nelegální migrace, byl nižší než odvrácení teoretické ruské hrozby.

Zároveň Tillerson "varoval Turecko, že "Írán - a Rusko - nemůže nabídnout tureckým lidem hospodářské a politické výhody, které členství v západní komunitě může poskytnout."

A to opět není pro Evropu prioritou. Nadšení pro užší vztahy s Tureckem se v posledních dvou letech ochladilo v celé Evropské unii, a to jak kvůli obavám z přistěhovalectví, tak agresivním pokusům tureckého prezidenta Recep Tayyipa Erdogana během politické kampaně mezi evropskou tureckou diasporou.

Němečtí představitelé opakovaně řekli, že Turecko je skutečně mimo pořad jednání. EU nebude podporovat USA, sdružovat se s Tureckem nebo ostrakizovat Írán zkrátka něco, co Tillerson ve své řeči naopak prosazoval.

Rozhodnutí prezidenta Woodrowa Wilsona o vyslání amerických vojáků do Evropy během první světové války a nadšení Theodora Roosevelta z tohoto rozhodnutí byly výchozím bodem projevu Tillersona.

"Nic se od té doby zásadně nezměnilo," uvedl Tillerson. V té době však USA zasáhly do vnitřního evropského konfliktu na podporu Británie a Francie proti Německu. Nyní se Tillerson zabývá Evropou, která se zbavuje Spojeného království a ve které jsou společní vůdci Německo a Francie. USA jim nabízejí něco, co není v horní části seznamu priorit a odvolává se na aktivní roli při řešení problémů, které nejsou. Ve spojení s chováním prezidenta Donalda Trumpa a s podezřením na neschopnost dodržet závazky, tak to není ten dobrý způsob, jak si udržet vedoucí postavení v západní alianci.

Zdroj: https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-29/rex-tillerson-has-little-to-offer-europe

USA hledají záminku ke zvýšení tlaku na Írán. Haleyová prohlásila, že v Íránu je možný "syrský scénář"

Ministerstvo zahraničí RF

Washington hledá záminku ke zvýšení tlaku na Írán, konstatoval náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov, když komentoval prohlášení amerického viceprezidenta Mika Pence. Podle diplomata USA zřejmě k tomu použijí Společný komplexní akční plán (týká se íránského jaderného programu, poznámka překladatelky), což není "důstojné pro status velmoci". Informovala o tom agentura RIA Novosti. Pence dříve řekl, že Írán je hlavním sponzorem terorismu ve světě.

"Nechápeme, co právě ve Společném komplexním akčním plánu může americké straně nevyhovovat, řekl náměstek ministra zahraničí RF. Obsah dokumentu je dobře znám, americká strana sleduje, jak se dohoda plní, účastní se zasedání smíšené komise a dalších diskusí".

Jak Rjabkov poznamenal, "pokud se hledá záminka ke zvýšení tlaku na Írán z důvodů, které nesouvisejí s "komplexním plánem", a tak to je podle našeho monitorování, je to v tom případě nedůstojný postup, postup, který neodpovídá statusu velmoci. Je to způsob, jak tahat kaštany z ohně a "hřát se" na ohni, který sami roztápějí, přičemž bez jakéhokoliv opodstatnění".

4. ledna Washington rozšířil jednostranné sankce proti Íránu a zařadil do seznamu dalších pět íránských společností, které jsou podle USA spojeny s íránským raketovým programem. USA také poznamenaly, že budou podporovat účastníky politických protestů, které již několik dnů v Íránu probíhají.

Haleyová prohlásila, že v Íránu je možný "syrský scénář"

Stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová se domnívá, že je v Íránu možný "syrský scénář". Oznámila to agentura RIA Novosti.

V předvečer zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude konat 5. ledna, Haleyová prohlásila, že údajně jako v Sýrii, tak i v Íránu "krvavý režim odmítal právo lidu na pokojný protest".

Dodala, že USA zaměří pozornost na země, které se budou snažit, aby se zabránilo připustit setkání v Radě bezpečnosti

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2018/01/ministerstvo-zahranici-rf-usa-hledaji.html

Geniální nápad

Jiří Jírovec

V Praze 6 mají sochu maršála Koněva. Nejnovější pohled na tuto osobu je založen na představě, že nás Rudá armáda neosvobodila, ale okupovala. Praha již byla osvobozena vlastními silami a Němci i Vlasovci se před Rusy stahovali pod ochranu americké armády. Jenže socha do jisté míry symbolizuje osvobození celého Československa a tak by přece jenom vypadalo blbě, kdyby ji nechali napospas sprejerům a, nebo strhli.

Starosta Městské části Praha 6 přišel na geniální nápad. (ceskatelevize (1:35:00) Jmenuje se "uvádění historie na správnou míru". K soše budou přidány nápisy, které oznámí, že ten člověk byl nejen (s odpuštěním) osvoboditel, ale taky darebák, který se zasloužil o potlačení Maďarských událostí v roce 1956 a měl svoje špinavé pracky i v Srpnu 68.

Kolik soch mohlo přečkat, kdyby tato spásná myšlenka přišla dřív. Takového Fučíka jsme mohli mít v Holešovicích s nápisem, že byl popraven v Berlíně. Vedle mohla být deska, sdělující, že trapně obdivoval "velkého bratra", pletl se do divadla a ještě o kousek dál, že byl děvkař a možná i alkoholik.

Desky s takovými nápisy by se mohly vyrábět sériově. Hodily by se pro mnohého vysochaného.

V Plzni obnovují pomník, Díky, Ameriko Jestlipak přijde tamní starosta s požadavkem, aby byla historie "uvedena na správnou míru" a kolem dokola byly desky připomínající genocidu indiánů, dovoz negrů, jimž se teď říká Afroameričani, vydání Vlasovců Stalinovi, Hirošimu a Nagasaki i Vietnam, Irák a Afghanistán. Zásluhu těch necelých dvou stovek vojáků, kteří padli za naši svobodu, by to nesnížilo

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2018/01/genialni-napad.html

Dánsko dalo nečakane zákonom absolútny Stop Prijímaniu nových migrantov!

V centrále moci EÚ i v Berlíne panuje veľké rozhorčenie a rozčarovanie. Dánsko sa tak zaradilo k "neposlušným" Maďarom, Poliakom a Čechom (utajne "neposlušnými" sú ale aj ďalší ako napr. Bulharsko a Litva).

Dánsko sa rozhodlo, že už nebude prijímať ani utečencov ani migrantov. Kodaň tak urobila napriek tomu, že riskuje dobré vzťahy s Bruselom.

Dánska vláda odôvodnila svoje rozhodnutie tým, že krajina potrebuje v tomto smere istú dlhšiu "fázu na zotavenie". Kodaň prehlásila , že Dánsko už nemá možnosť a potenciál na to, aby každoročne prijalo 500 kvótových utečencov, ako to pôvodne zaručilo utečeneckej organizácii, ktorá je súčasťou UNO.

Pravda je ale iná - to hore je len diplomatická reč.

Faktom, o ktorom sa málo píše, je to, že pravicovo konzervatívna Dánska ľudová strana má čoraz väčšiu podporu obyvateľov a Kodaň takmer nepozorovane Bruselom (alebo ten si to zatiaľ "nechcel všímať) robí čoraz "restriktívnejšiu" azylovú politiku. Pritom bolo Dánsko ešte pred niekoľkými rokmi azda najtolerantnejším štátom EÚ. Teraz v tomto smere robí obrat takmer o 180 stupňov.

Čo sa stalo? Zmenilo sa 75 - 80 percent Dánov na rasistov a nacistov?

Samozrejme, že nie - problém je inde. Ak pôjdete do Dánska a budete hovoriť s Dánmi, tak vám to vysvetlia.

Každý človek má v ochote pomáhať niekde svoje hranice. A ak ich niekto mnohnásobne zvonku posunie takpovediac násilne ďalej - ako to realizovala utečenecká politika kancelárky - tak u takéhoto človeka príde k "prebudeniu" a začne sa cítiť zneužitý a použitý!

Mimochodom, preto platí, že za zrod Pegidy a AfD je (ne)priamo zodpovedná Merkel.

Lars Løkke Rasmussen z pravicovej strany Venstre vládne v kráľovstve Dánov v trojkoalícii, ktorá je ale ako menšinová vláda odkázaná na podoru Dánskej ľudovej strany. Táto strana - ktorá je v Dánsku niečo ako AfD v Nemecku - hovorí verejne a veľmi ostro o tom, že azylanti masove zneužívajú dánsky sociálny systém a moslimov označuje za zlodejov, vrahov a znásilňovateľov žien. Je to podobná vládna konštelácia ako v Rakúsku.

Napriek tomu nebola táto vláda pranierovaná v Le Monde ako nacistická, ako to bolo o polovici ministrov Rakúska uvedené v Le Monde - písal som o tom včera.

V týchto súvislostiach treba podotknúť, že Dánsko prijalo už v roku 2014 viac utečencov ako Nemecko, ak sa ich počet vztiahne na počet obyvateľov krajiny.

Dánsky parlament teraz prijal zákon, ktorý mu umožňuje zatrhnúť príliv utečencov do Dánska. Podporila ho dokonca aj dánska sociálna demokracia.

Kritizuje ho veľmi ostro dánska Ľavica a aj Amnesty International ho kritizuje a hovorí o historickom zlyhaní Dánska.

Zákon má však podporu okolo 76 percent Dánov a bol odhlasovaný demokraticky v demokratickom kráľovstve Dánska.

Zdroj: http://romanbednar.blog.pravda.sk/2018/01/03/dansko-dalo-necakane-zakonom-absolutny-stop-prijimaniu-novych-migrantov/

Přichází novodobá inkvizice

Něco je špatně: Zákony, které tvoří národní parlamenty, jsou vesele ignorovány nadnárodními koncerny. Lid ve volbách už neurčuje, kam společnost půjde. Určují to internetové společnosti.

Říkají, co se smí, co nesmí, co je vhodné, správné a morální.

A svá pravidla efektivně vynucují.

Možná jste zaznamenali, že minulý týden vyšel v Blesku článek o tom, že na Slovensku se odehrálo něco neslýchaného. Odkaz na článek vám ovšem neuvedu z kuriózního důvodu, který vám vzápětí bude jasný: Tenhle text by pak také mohl jednoduše "zmizet".

Ano, vím, co chcete namítnout: Blesk je bulvár. Ale zadržte. Pořád je to největší celostátní deník a dokonce i pan Google ho zařazuje do výběru nejdůležitějších zpráv. Takže ačkoliv jeho informační schopnost zdaleka není na rovni ČTK, pořád je na jiné příčce než JPDP (jedna paní domovnice postovala), tudíž když si někdo přečte Blesk, asi by se neměl cítit jako zločinec. A tak když na mého milého manžela vypadla kuriózní zpráva ve výběru hlavních zpráv Google, vzal ji a jako vánoční zajímavost poslal v odkaze svému kamarádovi skrze Messenger. (Pro nezasvěcené - aplikace Messenger je součástí Facebooku a slouží k chatování. Zjednodušeně se dá říci, že je to vlastně jeden z druhů elektronické pošty.)

Jenže věc měla háček. V nadpise článku bylo slovo "porno". Celý článek byl totiž o tom, že někdo na Slovensku potají točil v kostele film pro dospělé, což pochopitelně vyvolalo mezi lidmi z dané obce pohoršení. Se skutečným pornem pochopitelně neměl článek Blesku nic společného. Pravda, byly přiloženy nějaké ilustrační fotky, ale všechny byly rozmazané a nic na nich nebylo vidět - prostě přeci jen celostátní nejčtenější deník. Pornografii článek připomínal, asi jako když je v zákoně uvedena věta, že "šíření dětské pornografie je trestné" - taky kvůli danému slovu sbírku zákonů nespálíme. Nicméně Facebook byl jiného názoru.

Článek vyhodnotil jako "porušující pravidla komunity" a manžela "za trest" zablokoval. Což je ovšem celkem pozoruhodné hned z několika důvodů:

Zaprvé pokud jste si až dosud mysleli, že šířením článku největšího celostátního deníku se maximálně tak projevíte jako drbna hltající bulvár, ale nikoliv jako padouch, patrně jste se mýlili, neb Facebook takový článek evidentně považuje za morálně závadný. Pokud patříte mezi těch několik set tisíc lidí, kteří si denně koupí Blesk, jste asi podle této logiky závadní, zatímco pánové a dámy z Facebooku jsou morálně čistí a určují pravidla.

Zadruhé umělá inteligence, která kontroluje obsah Facebooku, je jasná umělá blbka. Neumí pochopit, že když použijete slovo porno, ještě to neznamená, že se jedná o porno.

A zatřetí - a to je nejdůležitější - tato umělá inteligence necenzuruje jen obsah takzvané "zdi" Facebooku (tedy veřejné příspěvky), ale cenzuruje i soukromé zprávy, které si navzájem píše dvojice lidí. A tady stop, tohle je velmi podstatný bod.

Chápu, že když přijmete podmínky, že na stránkách soukromé aplikace Facebooku nebudete něco dělat, má tento soukromě vlastněný Facebook právo na dohodě s vámi trvat a svoje pravidla vynucovat. Potud vše v pořádku. Facebook ovšem nemá a nemůže mít právo vynucovat pravidla, která jsou v rozporu s národními zákony. Takzvaná veřejná "zeď" Facebooku je věc jedna. Soukromé zprávy, do kterých patří například SMS, emaily, Skype, Messenger, Direct, Viber a další, však už mají charakter dopisu. Zcela jednoznačně se na ně vztahuje listovní tajemství. Listovní tajemství je přitom ústavním principem. A ústavní princip nemůžete zlomit jen tím, že se rozhodnete, že budete prudérní a nebude se vám líbit slovo "porno".

Není pravda, že si Facebook může stanovit pravidla, jaká chce, protože je to soukromá aplikace a podepsala jsem s ní dobrovolně smlouvu. Pravidla soukromé aplikace totiž nemohou být v rozporu s právním systémem.Co kdybych s někým uzavřela dobrovolnou smlouvu, že ho zabiju? Byla by platná? Nebyla. Člověk s tím může z morálního pohledu nesouhlasit, ale tak je právní systém prostě nastavený. Kdyby to bylo tak snadné, nikdo by neřešil otázku eutanazie, protože by žádnou otázkou prostě nebyla - byla by vždy legální. S listovním tajemstvím je to stejné.

Tento ústavní princip je nadřazen jakékoliv soukromé aplikaci a jejím podmínkám používání. Messenger, Skype, Direct, email - to všechno je soukromá korespondencedvou soukromých lidí, na kterou se analogicky k papírovému dopisu a emailu poštovní tajemství vztahuje. Jde to dokonce tak daleko, že ani zaměstnavatel nesmí číst emaily svých zaměstnanců, a to ani v případě, že jde o pracovní korespondenci na zaměstnavatelem poskytnutém počítači, v kanceláři zaměstnavatele a v pracovní době. Nikdo nesmí strkat nos do mé pošty a nějakým souhlasem s podmínkami se z toho nevyváže.

Můžete namítnout, že když se mi to nelíbí, nemusím FB používat. Jenomže to znamená veřejně tolerovat protiprávní jednání, akceptovat, že někteří jsou si rovnější než jiní, a tvářit se, že sociální sítě jsou natolik velké a VIP společnosti, že jim to na rozdíl od jiných projde. A navrch k tomu stejně si moc nepomůžete. Messenger můžete nahradit třeba Viberem - jenomže všechny hlavní sociální sítě světa své uživatele sledují. Jen někde víc, někde míň. V Číně dokonce své uživatele už vyhodnocují a přiřazují jim "skóre slušného člověka". Nesleduje se jen, co zveřejňujete, ale i to, co si píšete a s kým. A když se bavíte s někým, koho systém nepovažuje za dobrého člověka, odečte vám body. Šílené? Zvykejme si, v Evropě k tomu už máme nakročeno.

Už znovu vznikla zakázaná slova, zakázané názory, zakázané obrázky a novodobá inkvizice. Už znovu se udavačství adoruje - minimálně v některých zemích. Některé vlády dokonce přímo sociální sítě vyzývají, aby zakázané názory monitorovaly a mazaly je. V Německu mají nový zákon, podle kterého sociálním sítím hrozí pokuty za údajné "šíření nenávisti". I některým německým poslancům Bundestagu už tyto sociální sítě mažou výroky ze sítí.

Není náhodou základem demokracie to, že lidem zvolení poslanci smí říkat nahlas své názory? Říkáme tomu poslanecká imunita a jejím smyslem je ochrana svobody slova poslance - poslance chrání před trestem v důsledku jeho proslovů a vyjádřených názorů. Jenomže najednou je tahle imunita pryč a správci sociálních sítí si přivlastnili pravomoc soudce. V analogovém světě by o zločinu a trestu rozhodoval soud; v dnešním digitálním světě rozhodnou samozvaní správci sítě bez jakékoliv možnosti odvolání.

Nemyslím, že by Česká republika měla mlčet nad tím, že na jejím území je porušován její zákon, uplatňuje se cenzura a inkvizice. To by byl naprostý konec svobody.

Autor: Markéta Šichtařová

Zdroj: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=642018

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.