Historia magistra vitae

Dnes se chováme jako před začátkem světové války

2. prosince 2018 v 9:22 |  Nezařazené

Pravda o Bin Ládinovi americké proradnosti

Populisté berou ekonomiku jako rukojmí a vyvolávají novou krizi!

Populističtí politici získávají stále větší vliv ve světě, napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Jen zapomněl dodat, že jejich parametry určil svojí politikou Západ.

Důvodem růstu popularity bylo zklamání mas ohledně liberální demokracie a neregulované tržní ekonomiky. Publikace se zároveň domnívá, že populističtí vůdce ohrožují celou globální ekonomiku, protože zanedbávají nezbytné reformy, aby dosáhli krátkodobých politických cílů.

Převládání populismu a autokracie ve světové ekonomice vytváří nebezpečnou situaci, napsal Süddeutsche Zeitung. Ve světle nadcházejícího summitu G20 v Argentině můžeme říci: slavná předpověď Francise Fukuyamy o tržní ekonomiky a demokracie po studené válce (ve své knize "Konec dějin") se v tuto chvíli zdá být nerealizovatelná.

Podle publikace dominuje světu populismus, nacionalismus a autokracie a nikoliv liberální demokracie. Jako příklad uvádí Spojené státy, Čínu, Rusko, Turecko a Saúdská Arábie, které představují velký podíl na celém světovém hospodářství.

Süddeutsche Zeitung napsal, že důvody tohoto trendu jsou zklamání z neomezeného finančního kapitalismu, nekontrolované globalizace, rozporu mezi liberálními elitami a realitou, že ve většině států má populace tendencí ke konzervativismu. Katalyzátorem byla celosvětová finanční krize, která mezi obyčejnými lidmi zhoršila vnímání, že je "silní světa" nechali osamocené s rostoucí finanční nerovností, nekontrolovanou migrací, rozostřenými hranicemi mezi zeměmi a kulturními změnami.

Jaké by mohly být ekonomické důsledky globálního vzestupu populismu? Na první pohled není vidět žádný problém: ekonomika většiny "nedemokratických" zemí s populistickými vůdci roste. Nicméně podle publikace jsou přítomny všechny příznaky hrozící hospodářské krize, protože populisté rozhodují nejen na základě ekonomické nutnosti, ale s cílem dosáhnout krátkodobých politických výhod. Zároveň ignorují důležité, ale nepopulární sociální reformy.

V populistických zemích ekonomika ztrácí svou autonomii, stává se nástrojem a dokonce i "rukojmím" v rukou moci, uvedl Süddeutsche Zeitung. Za takových podmínek se publikace zabývá dlouhodobým plánováním a kompromisem, protože populistické režimy potřebují "nepřátelský obraz" - proto svět bude čelit problémům i na summitu G20.

Článek typicky a šablonovitě popisuje růst populismu, jehož příčiny vidí v tak nějak trochu pokřiveném neomezeném kapitalismu (ačkoliv důsledky této politiky dobře zná) a má možná i pravdu, že populisté mohou vyvolat i novou krizi.

Zapomíná ale dodat, že Západ začal po skončení studené války (a zhroucení sovětského bloku) vnucovat rozvojovovým a postkomunistickým zemím ekonomický směr "neoliberalismu" A mohl si ruce do krve utleskat, když to Jelcin v Rusku uplatnil za jejich poradenství ve formě zcela otevřené rozkrádačky státního majetku, ponechávající penzisty bez důchodů, masovou nezaměstnaností a takřka zastavenými sociálními a podpůrnými programy s neustálým tvrzením, že se tak prosazuje "demokracie", z čehož Rusům dodnes běhá mráz po zádech (určité neoliberální prvky se pokusil prosazovat v ČR například Miroslav Kalousek).

Pokud by Süddeutsche Zeitung překročil svůj šablonovitý pohled, musel by konstatovat, že na vině růstu populismu a také nacionalismu je právě Západ, který arogantně prosazoval experimenty s neoliberalismem - ze řetězu utrženého kapitalismu - v uvedených zemích. A že to byl právě on, který "autonomně" - tedy bez jakýchkoliv regulací a v honbě za ziskem ve svém centru rozpoutal nevídanou světovou ekonomickou krizi (to nebyli populisté, ale představitelé "liberálního" a "demokratického" kapitalismu!). A že kašlat na obyčejné lidi nevede k "definitivnímu vítězství" takového režimu - tak totiž Fukuyama definoval ve své knize západní světový pořádek po ukončení studené války. Která ostatně taky vlastně nikdy neskončila.

Zdroj: https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/g-gipfel-populismus-1.4227293

NATO pod rouškou cvičení, soustřeďuje vojáky u ruských hranic!

NATO, pod rouškou cvičení, soustřeďuje jednotky v zemích hraničících s Ruskem, uvedl náměstek ruského ministra obrany plukovník Alexander Fomin.

Americké protiletadlové systémy

1. listopadu 2018

"Země NATO se vyzbrojí, pod maskou cvičení jsou vojska, těžká a obrněná vozidla soustředěna v pobaltských zemích, v Polsku a dalších zemích," řekl Fomin novinářům. Podle něj se síly zvyšují, včetně těch zemí NATO, které v Rusku hodně dluží.

"Za Polsko jsme dali více než 600 tisíc životů a nyní je hlavním iniciátorem celé Polsko: na jejím území jsou připraveny již tři velení k otevření základny," uvedl Fomin.

Dříve mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že NATO pokračuje v důsledném přesunu na východ, vojenská přítomnost se zvyšuje od Černého moře až k Baltskému moři. Podle ní se od října v pobaltských státech a na severu Evropy soustřeďuje řada sil a prostředků, které se účastní řady velkých vojenských cvičení aliance, které doplňují spojení již rozvinutá v zemích východního boku NATO. Takové akce zemí aliance "objektivně vedou k militarizaci regionu, vytvářejí nová rizika a zvyšují míru vojensko-politické konfrontace", dodala Zacharová.

Zdroj: https://ria.ru/defense_safety/20181130/1536315347.html?referrer_block=index_archive_29

Dnes se chováme jako před začátkem světové války

Hlavy států se v tomto týdnu shromáždí v Paříži, aby uctili 100 let od konce první světové války, měli by ale pozorně naslouchat ozvěnám historie a vyhnout se chyb z minulosti, píše na blogu Christine Lagardeová, šéfka MMF.

Po celá staletí naše globální ekonomické bohatství utvářejí dvojité síly technologického pokroku a globální integrace. Tyto síly mají vyhlídku na prosperitu mezi národy. Ale pokud jsou špatně vedeny, mají také potenciál vyvolat katastrofu. První světová válka je příkladem toho, že všechno se děje špatně, tvrdí Christine Lagardeová a dále pokračuje v komentáři.

Padesát let, které vedly k Velké válce, bylo období pozoruhodných technologických vynálezů, jako jsou parníky, lokomotivy, elektrifikace a telekomunikace. Právě toto období formovalo kontury našeho moderního světa. Bylo to také období bezprecedentní globální integrace - to, co mnozí nazývají jako první éru globalizace, kde se zboží, peníze a lidé mohli přes hranice přesouvat relativně s minimálními překážkami. Mezi lety 1870 a 1913 jsme zaznamenali značné zisky ve vývozu jako podíl na HDP v mnoha ekonomikách - což je známkou rostoucí otevřenosti.

Všechno to vytvořilo velké bohatství. Ale nebylo rozděleno rovnoměrně nebo spravedlivě. Byla to doba temných a nebezpečných továren a loupežníků. Byla to doba masivně rostoucí nerovnosti. V roce 1910 ve Velké Británii kontrolovalo 1% nejbohatších téměř 70% národního bohatství - nikdy dříve k něčemu takovému nedošlo.

Dnes můžeme najít pozoruhodné podobnosti s obdobím před Velkou válkou.

Tak jako tenkrát, nyní roste nerovnost a nerovnoměrné zisky z technologických změn a globalizace podněcují reakci.

A v roce 1918, když vůdci viděli pole s mrtvými, nedokázali z toho vyvodit správné závěry. Opět upřednostňují krátkodobé výhody nad dlouhodobou prosperitou - ustupují od obchodu, snaží se znovu vytvořit zlatý standard a vyhýbat se mechanismům mírové spolupráce. Jak John Maynard Keynes - jeden ze zakládajících otců MMF - napsal v reakci na Versailleskou smlouvu, důraz na finanční zkázu Německa by nakonec vedl ke katastrofě. Byl naprosto správný.

Hrůzy další války donutily vůdce, aby našli trvalé řešení našich společných problémů. Organizace spojených národů, Světová banka a samozřejmě instituce, kterou nyní vedu, Mezinárodní měnový fond, jsou pyšnou součástí tohoto dědictví.

A systém vytvořený po druhé světové válce měl vždy být schopen se přizpůsobit. Od přechodu na flexibilní směnné kurzy v 70. letech při vytvoření Světové obchodní organizace naši předchůdci uznali, že globální spolupráce se musí vyvíjet, aby přežili.

Dnes můžeme najít pozoruhodné podobnosti s obdobím před Velkou válkou- závratný technologický pokrok, prohlubující globální integraci a rostoucí prosperitu, která z chudoby zvedla obrovské množství, ale bohužel také zanechala mnoho chudých. Bezpečnostní sítě jsou nyní lepší a pomohly, ale na některých místech opět vidíme vzrůstající hněv a frustraci v kombinaci s reakcemi na globalizaci. A opět se musíme přizpůsobit.

Proto jsem nedávno žádala o nový multilateralismus, který by byl inkluzívnější, více zaměřený na lidi a zodpovědnější. Tento nový multilateralismus musí znovu oživit předchozí duch spolupráce a současně řešit širší spektrum výzev - od finanční integrace až po náklady spojené s korupcí a změnou klimatu.

Náš nedávný výzkum makroekonomických přínosů posilování žen a modernizace globálního obchodního systému poskytuje nové náměty na způsoby, jak vytvořit lepší systém.

Každý z nás - každý vůdce a každý občan - má odpovědnost přispět k této přestavbě.

Koneckonců, to, co bylo pravdivé v roce 1918, je i dnes pravdivé: Mírové soužití národů a ekonomické vyhlídky milionů závisí přímo na naší schopnosti objevit mnoho stejného v naší společné historii, končí svůj komentář šéfka MMF.

Zdroj: https://blogs.imf.org/2018/11/05/when-history-rhymes/#more-24983

Generál Fejk v. v.

Jedu autem, točím volantem, poslouchám jakousi rozhlasovou stanici. Jako hlavní zpráva dnešního půlodpoledne se z rádia line informace, že dnes, po devětatřiceti letech, opustil armádu gen. Petr Pavel. Ohromující zpráva. Dech beroucí.

Kladu si otázku jak zveřejnění této zprávy interpretovat. Jaký byl důvod pro její sdělení veřejnosti.Vždyť každý den, týden atd. do výslužby odchází hejno bývalých vojáků z povolání. Bez povšimnutí. Bez barnumské reklamy. Tak proč tato obsahově prázdná informace právě o P. P.? Protože nakonec působil ve velících strukturách NATO? Tedy informace jako následek jeho rozporuplného působení?

Ano rozporuplného: Neshledávám nic zářného na tom, že se z Pavla stal Šavel, že soudruh přísahající věrnost socialistickému Československu, snad i Komunistické straně Československa (to nevím přesně, protože jsem tuto přísahu neabsolvoval), ale určitě věrnost československému lidu, tedy že taková osoba později přísahá na prapor NATO, svého bývalého vojenského nepřítele.

Ale zpět ke zprávě - na ni samotné nic podstatného není. Nemá být tečkou za rozporuplným vojenským a politickým působením pana P. P. Ne, v tom její váha není.

Uvedená obsahově prázdná informace o P. P. v. v. je důležitá v tom, že sděluje, že pan P. P., přes odchod do v. v., má za politický úkol, daný mu Severoatlantickým paktem, být v roli výrazného, snad hlavního, vedoucího, řídícího válečného roztleskávače; v roli, na kterou jsem již upozorňoval. Takovou roli nemůže mít z vlastní hlavy, v ní se urodit nemohla. Ale snaží se. V posledních dnech se činí při fejkování o ruském nebezpečí, cpe občanům do hlavy nesmysly o ukrajinské slušnosti a serióznosti, a o ruských hrdlořezech, kteří si dovolili zadržet tři vojenské ukrajinské lodě jen kvůli takové maličkosti, totiž že u Krymského poloostrova vpluly do ruských výsostných vod.

Myslím, že roli válečného roztleskávače bude i ve výslužbě pan P. P. plnit perfektně. Zadání přece dostal jasné. A rozkazy umí plnit přesně, přísně a bezodkladně. Počet hvězd hodnostního označení na ramenou a množství cingrlátek na prsou jsou toho důkazem. A tak pan gen. P. P. v. v. bude nadále zahnojovat veřejný prostor svými primitivními fejky.

Vladimir Pelc

Zdroj: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/general-fejk-v-v

Rusko vs Ukrajina alebo Čo z odpovede Putina naše médiá zamlčali!

V septembri tohto roka plávali taktiež tri vojenské lode Ukrajiny po Azovskom mori kam chceli v súlade s prijatou dohodou. Ohlásili sa, povedali svoju zostavu, cieľ plavby, dostali lodivoda, ktorý ich previedol prieplavom splnili svoju misiu.

Teraz? Neodpovedali na dopyt pohraničníkov, vošli do našich teritoriálnych vôd, ktoré nimi boli ešte pred pripojením Krymu, na ponuku vziať lodivoda, napriek tomu že boli už v našich teritoriálnych vodách neodpovedali. Tak pohraničníci splnili svoju úlohu.( skrátené )

V 2014 vznikla na Ukrajine občianska vojna, použilo sa delostrelectvo a letectvo a žiadny výnimočný stav z Kyjeva nebol vyhlásený…. To isté ak sa Krym pripojil k Ruskej federácii, nikto žiaden výnimočný stav a stanné právo nevyhlásil, pritom to bol omnoho vážnejší dej, ako malý pohraničný incident troch lodí.. A teraz zrazu prezident vyhlásil stanné právo a výnimočný stav. To svedčí o naplánovaní a zneužití tejto situácie na potlačenie aktivít ostatných kandidátov pre prezidentské voľby. Je to vnútorná politika Ukrajiny. Je to vyhrotenie situácie, nečistá vnútropolitická hra na Ukrajine.

Je nám divné sledovať kyjevskú moc, ktorá predáva protiruské nálady, oni už ani nemajú čo iné na predaj. Mám dojem, že čo by aj neurobili, im všetko prejde a je dovolené. Ak si oni zaželajú dnes "panicov" na raňajky, dajú im panicov a čo povieme.. oni chcú jesť… s tým nič neurobíš… No to je veľmi krátkozraká ( blizorukaja) politika, ktorá neprinesie nič dobré, lebo ona privádza do nepozornosti dnešnú moc- ukrajinské vedenie. Oslabuje ich takým spôsobom, že ich nenúti normálne politicky pracovať, súťažiť, nemusia robiť normálnu ekonomickú politiku. Majú veľké problémy s ekonomikou, v sociálnej sfére je to bieda, taktiež s financovaním, stoja s natiahnutou rukou a pýtajú peniaze od medzinárodného menového fondu, ale to budú musieť splácať budúce pokolenia,,

Čo sa týka dlhodobej perspektívy, napriek tomu ako je to teraz, je jedno kto teraz vládne v Kyjeve, Ruský a Ukrajinský národ vždy boli a navždy zostanú bratskými a veľmi blízkymi národmi. Táto politická "pena" zíde, zmizne. Ukrajinský národ raz dá hodnotenie dnešnému vedeniu tak isto, ako dal Gruzínsky národ hodnotenie Saakašliliho počínaniu v Gruzínsku.

Zdroj: http://simon22.blog.pravda.sk/2018/11/30/co-z-odpovede-putina-28-11-k-incidentu-v-kercskom-prielive-nase-denniky-neprelozili-a-teda-zamlcali/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.